Wiadomości z Żor

Kontenery - nie tylko do transportu!

  • Dodano: 2018-05-28 13:00

Konstrukcja kontenera jest niebywale prosta – cztery solidne ściany kryjące pustą, gotową do zagospodarowania przestrzeń. To właśnie ta prostota sprawia, że kontenery wykorzystywane są coraz częściej do zadań daleko wykraczających poza ich pierwotne zastosowanie.

Co można zrobić z kontenerem? Okazuje się, że transport towarów to tylko jedno z możliwych zastosowań – obecnie kontenery coraz częściej pełnią funkcje, o jakich zapewne się nie śniło ich wynalazcom. Do jakich zatem celów są wykorzystywane i dlaczego tak dobrze sprawdzają się w nowych rolach?

Sklepy mniejsze i większe

Rozwiązaniem, które często widzimy na ulicach naszych miast, są tzw. kontenery handlowe, czyli „zwykłe” kontenery przerobione na sklepiki lub inne punkty handlu. O łatwości, z jaką można przystosować kontenery do tej funkcji, świadczy między innymi fakt, że nierzadko nawet nie zdajemy sobie sprawy, że mały sklep stojący na rogu jest w rzeczywistości zmodyfikowanym kontenerem. Poza łatwym do zaadaptowania wyglądem zewnętrznym, kontenery handlowe posiadają również udogodnienia pozwalające na łatwe przygotowanie ich do nowej, handlowej funkcji. Dzięki firmom takim jak Anga Kontenery, można wyposażyć je w takie elementy jak gniazdka elektryczne, grzejniki czy klimatyzację. Dodatkowym atutem jest możliwość montażu przeszklonej elewacji oraz witryn PCW lub aluminiowych. Warto zauważyć, że w naszym kraju kontenery wykorzystywane są nie tylko w roli modułowych pawilonów handlowych – nie brakuje również projektów zupełnie innego typu, takich jak KontenerArt, czyli poznańskie centrum kultury skonstruowane przy użyciu kontenerów (źródło: http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/nowe-kontenerowe-centrum-kultury-w-poznaniu,3192807,artgal,t,id,tm.html). Jakie ciekawe projekty można zobaczyć poza granicami naszego kraju?

Na dużą skalę

Kontenery mogą sprawdzić się w roli mniejszych czy większych sklepów, ale to nie koniec ich kreatywnego zastosowania w handlu. W Korei Południowej z kontenerów skonstruowano bowiem galerię handlową. Choć mogłoby się to zdawać pomysłem co najmniej szalonym, w rzeczywistości owa galeria (nosząca nazwę Common Ground) nie tylko z powodzeniem funkcjonuje, ale też przykuwa oko ciekawym, nietuzinkowym wyglądem (źródło: https://inhabitat.com/worlds-largest-shipping-container-shopping-mall-pops-up-in-seoul/). Ma ona powierzchnię 5300 m2 i składa się w sumie z 200 kontenerów ustawionych w trójpoziomową konstrukcję mieszczącą wszystko to, co można znaleźć w „normalnym” centrum handlowym: 20 restauracji, 70 sklepów oraz różnego rodzaju punkty usługowe. Co ciekawe, całość powstała w bardzo krótkim czasie – budowa trwała zaledwie pięć miesięcy, a jej koszty były mniejsze niż w przypadku galerii handlowych konstruowanych w tradycyjny sposób. Według analiz koszty wzniesienia budynku przy wykorzystaniu kontenerów są o 40% niższe niż w przypadku projektów korzystających z „normalnych” materiałów.

Dlaczego kontenery?

Galeria handlowa z kontenerów to tylko jedno z ciekawych ich zastosowań. Również w Korei Południowej można odwiedzić zbudowany z nich teatr (https://inhabitat.com/repurposed-shipping-containers-make-a-bold-statement-at-the-national-theater-company-of-korea/). Tak nietypowe użycie kontenerów przestaje dziwić, gdy zastanowimy się nad ich zaletami. Przede wszystkim są tanie w eksploatacji oraz łatwe w transporcie, co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy planowana przez nas działalność ma charakter tymczasowy bądź mobilny (np. prowadzenie sklepiku działającego przede wszystkim na odbywających się na świeżym powietrzu festiwalach). Poza tym jest to rozwiązanie ekologiczne, gdyż kontenery adaptowane są do nowych zadań. Są więc produktami recyklingowanymi, gdyż niegdyś służyły w transporcie. Nie zapominajmy również o łatwości, z jaką tak prostą konstrukcję można przystosować do nowych celów. Najlepiej świadczą o tym wspomniane przykłady. Dowodzą one, że z kontenerów można z powodzeniem zbudować zarówno rozległą galerię handlową, jak i centrum kultury, jakim jest teatr.

Wykorzystanie kontenerów do celów innych niż transport przestało być już rozwiązaniem ekstrawaganckim czy eksperymentalnym. Jak dowodzą przykłady pokroju „kontenerowej” galerii handlowej, ich zastosowanie w handlu czy innych branżach może być rozwiązaniem nie tylko funkcjonalnym, ale i opłacalnym. Można się zatem spodziewać, że w przeciągu najbliższej dekady kontenery będą pojawiać się w coraz to śmielszych konstrukcjach.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Niech sie mury pna do góry!

    To ile kosztuje taki kontener? Kupiłbym sobie taki dla spokoju, postawił na Gichcie, do czasu aż miasto zakończy budowę tego sztandarowego osiedla na "Pawliku". Na czas budowy powinni wykwaterować ludzi z pobliskich bloków. No jak żyć Panie Prezydencie, no jak żyć?!

    • Niech sie mury pna do góry!
      2018-05-28 15:21
    • odpowiedz

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.