Wiadomości z Żor

Kończy Ci się ubezpieczenie OC? Poszukaj lepszego!

 • Dodano: 2016-08-17 12:00

Właściciel pojazdu mechanicznego podlegającego rejestracji w urzędzie, m.in. samochodu osobowego, ciężarowego czy motocykla, musi zadbać o ciągłość ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli więc kończy się okres trwania polisy OC, należy zadbać o zawarcie nowej umowy. Jak zrobić to najkorzystniej?

Wymóg ustawowy

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nakłada na właścicieli pojazdów obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC jeszcze przed rejestracją samochodu lub zakończeniem okresu trwania poprzedniej polisy.

W tym samym akcie prawnym znajdują się wymogi dotyczące zakresu ochrony ubezpieczeniowej, jaką muszą zapewnić ubezpieczyciele oferujący OC komunikacyjne swoim klientom. Ustawa wskazuje na takie same górne kwoty odszkodowania z OC dla poszkodowanych:

 • do 5 mln euro w przypadku szkód na osobie na jedno zdarzenie – bez względu na liczbę poszkodowanych,

 • do 1 mln euro w przypadku szkód na mieniu na jedno zdarzenie – bez względu na liczbę poszkodowanych.

Dlatego w praktyce nie ma znaczenia, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym wykupimy OC dla swojego auta czy motocykla. Ochrona będzie zawsze taka sama, dlatego przy podpisywaniu umowy ubezpieczeniowej warto skorzystać z oferty najkorzystniejszej cenowo dla klienta. W tym celu można sprawdzić ceny poszczególnych polis w firmach ubezpieczeniowych w kalkulatorze OC i AC, np. na https://ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator-oc-ac/.

Najlepsze ubezpieczenie to najtańsze ubezpieczenie

W przypadku komunikacyjnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej najistotniejszym parametrem wyboru oferty dla klienta jest cena polisy. Ten sam samochód może być ubezpieczony za różną stawkę - różnice mogą sięgać nawet kilkuset złotych - w serwisie ubezpieczamy-auto.pl można znaleźć wiele przykładów takich sytuacji. Jest więc solidna podstawa do tego, aby nie wykupywać pierwszego lepszego OC, ani nie przywiązywać się do swojego dotychczasowego ubezpieczyciela, ale zawsze sprawdzić oferty innych firm ubezpieczeniowych i porównać je ze sobą.

Ubezpieczyciele przy wyliczaniu składki na OC mogą zmniejszyć jej wysokość z tytułu:

 • zniżek na OC przysługujących klientowi;

 • wykupywania OC online;

 • jednorazowej płatności składki przelewem lub kartą kredytową;

 • kodów rabatowych;

 • posiadania innego ubezpieczenia w tej samej firmie ubezpieczeniowej;

 • wykupywania pakietu OC i AC.

Zniżki z systemu bonus-malus

Doświadczony kierowca, który posiada pozytywny przebieg ubezpieczenia i w ciągu kilku ostatnich lat nie był sprawcą wypadku lub kolizji, może liczyć nawet na 70 proc. zniżki na OC (np. w firmie Proama). Wynika to ze stosowanego przez ubezpieczycieli systemu bonus-malus, w którym historia szkodowości danego kierowcy może przynieść mu wysokie zniżki na OC, albo spowodować nałożenie zwyżki ubezpieczeniowej, np. za wiek kierowcy i za brak doświadczenia w kierowaniu pojazdem mechanicznym. Porównując różne oferty ubezpieczeń OC, można wybrać polisę najkorzystniejszą cenowo.

Komentarze (1)    dodaj »

 • t.m.

  Dobra metoda to przez porównywarki jak kalkulator cuk szukać gdzie OC jest najtańsze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.