Wiadomości z Żor

Kiedy musisz zabrać swoje dziecko do lekarza?

  • Dodano: 2019-04-11 09:15

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym wielu rodziców zastanawia się, jakie objawy sygnalizują, że trzeba zabrać swoje dziecko do lekarza.

Jak wiadomo, zdrowie malucha jest najważniejsze. Nawet w przypadku minimalnego spadku odporności i wystąpienia małych dolegliwości, pociecha staje się drażliwa, łatwo się denerwuje i wykazuje mniejszą chęć do zabawy. Stąd też tak ważne jest to, aby podejmować odpowiednie działania, które pozwolą szybko uporać się nawet z najmniejszymi oznakami choroby.

Jakie symptomy powinny wzbudzić naszą czujność?

Jako rodzice najlepiej wiemy, jak czuje się nasze dziecko. Potrafimy zauważyć nawet najmniejszą zmianę w zachowaniu, co jest kluczowe w kwestii dbania o zdrowie malucha. Jednym z objawów, który wskazuje na to, że nasza pociecha nie czuje się najlepiej jest zmniejszony apetyt. Jeśli na co dzień maluch ze smakiem zjada wszystkie przygotowane posiłki, łatwo zorientujemy się, kiedy straci ochotę na jedzenie. Będzie nam trudniej, jeśli nasze dziecko z reguły trzeba namawiać do zjedzenia posiłku. Jeśli jednak u malucha zaczyna rozwijać się choroba np. grypa, z biegiem czasu pojawią się także inne symptomy. Mogą nimi być: kaszel, zatkany nos, uciążliwy katar czy nawet biegunka i wymioty. Jeśli u naszego dziecka wystąpią takie objawy, możemy szybko podać mu odpowiednie lekarstwa. Możliwe, że w ten sposób poradzimy sobie z drobną infekcją. Może się jednak okazać, że dostępne w domowej apteczce lekarstwa nie przynoszą odpowiednich rezultatów. Jeśli choroba się rozwinie, konieczna okaże się wizyta u lekarza pediatry.

Sprawdzenie temperatury

Pomocne w określeniu stanu zdrowia okaże się sprawdzenie temperatury dziecka. Czasami wystarczy tylko popatrzeć na maluszka, żeby stwierdzić, że ma on gorączkę. Tego typu analiza nie pozwala jednak określić poziomu temperatury, dlatego też nieodłącznym elementem w walce z chorobą u małych dzieci jest termometr bezdotykowy. Modele tego typu cieszą się sporym uznaniem rodziców i są polecane przez lekarzy, ponieważ pozwalają w łatwy sposób sprawdzić temperaturę u malucha (wystarczy dosłownie parę chwil). Wkładanie standardowego termometru pod pachę okazuje się znacznie mniej wygodnym rozwiązaniem w przypadku małych dzieci, bo trudno przekonać je do tego, aby wytrzymały kilka minut bez ruchu. Ponadto termometr bezdotykowy ma taką przewagę, że można mierzyć nim temperaturę bez budzenia dziecka. Sprzęt wystarczy przyłożyć na kilka chwil do czoła. 

Wizyta u lekarza - kiedy jest konieczna?

Jakie objawy bezwzględnie wskazują na to, że powinniśmy udać się z naszym dzieckiem do lekarza? Z pewnością jest to kaszel przeszkadzający w codziennym funkcjonowaniu i powodujący mocne podrażnienie gardła. W przypadku niemowląt nawet najmniejszy katar powinien powodem umówienia wizyty u pediatry. Do lekarza powinniśmy udać się także wtedy, kiedy dziecko ma wysoką gorączkę. Jeśli na termometrze pojawi się wartości 38,5 st. C lub większa, a posiadane w domowej apteczce lekarstwa na zbicie gorączki nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, malucha musi zbadać pediatra. W przypadku wymiotów trzeba pamiętać o regularnym nawadnianiu dziecka. Jeśli pociecha nie będzie chciała pić, może to skutkować odwodnieniem. W takim wypadku wizyta u lekarza, a czasem nawet udanie się do szpitala, to jedyne rozsądne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.