Wiadomości z Żor

Jakie są sposoby na sprawdzenie wiarygodności finansowej?

  • Dodano: 2024-12-02 19:45

Zadłużenia to jeden z czołowych tematów tabu. I nie ma się co dziwić – nieuregulowane zobowiązania finansowej, bez względu na ich rodzaj, nie są powodem do dumy. Utajnianie informacji o długach stwarza jednak iluzję, że skoro nikomu się o nich nie mówi, to nikt o nich nie wie. Jednak wiarygodność finansową danej osoby można bardzo łatwo sprawdzić...

Weryfikacja wiarygodności finansowej niezwykle potrzebna

Informacja o posiadanych nieuregulowanych zobowiązaniach wychodzi na jaw najczęściej przy okazji weryfikacji wiarygodności finansowej danej osoby. Może być ona przeprowadzana w wielu sytuacjach. Już próba zakupu telefonu komórkowego na abonament bądź chęć skorzystania z zakupów na raty wymagają sprawdzenia wiarygodności potencjalnego klienta. Ta jest przeprowadzana przez firmę sprzedającą daną usługę i od jej wyniku zależy, czy klient będzie mógł skorzystać z interesującej go oferty. Dlaczego usługodawcy sprawdzają swoich klientów? Ewentualne nieuregulowane zobowiązania konsumenta są dla nich jasnym sygnałem, że ten może mieć problem również z terminowym opłacaniem ich usług. W większości przypadków negatywna weryfikacja wiarygodności finansowej skutecznie przekreśla możliwość podpisania przez dłużnika umowy na określony zakres usług.

Weryfikacja wiarygodności finansowej – szybka i prosta

Wbrew pozorom sprawdzenie wiarygodności finansowej nie jest wcale skomplikowane. Jak sprawdzić, czy ktoś ma długi? Wystarczy skorzystać z weryfikacji bazy jednego z biur informacji gospodarczych. BIG, BIK, KRD czy ERIF – to tylko część biur informacji gospodarczych, w których gromadzone są informacje nie tylko o zadłużeniach (KRD), ale również o wszystkich dotychczasowych zobowiązaniach i historii ich spłaty (BIG). Firmy regularnie weryfikujące swoich klientów (banki, firmy telekomunikacyjne) mają podpisane z tymi podmiotami stosowne umowy, które pozwalają na szybką weryfikację ich klientów. Nie oznacza to jednak, że wiarygodność finansową mogą sprawdzić wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Usługi weryfikacji historii finansowej osób indywidualnych są dostępne dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców. Co więcej, osoby prowadzące własną firmę mogą w poszczególnych bazach zweryfikować również inne firmy (np. potencjalnych kontrahentów). Aby dokonać weryfikacji, wystarczy założyć konto na stronie danego biura informacji gospodarczej, dokonać niewielkiej opłaty (w zależności od biura może to być opłata jednorazowa bądź miesięczny abonament i sprawdzać interesujące nas podmioty.

Masz długi? Też możesz je sprawdzić!

Część zadłużonych osób nie zdaje sobie sprawy, że za pośrednictwem biur informacji gospodarczych mogą zweryfikować wysokość swoich nieuregulowanych należności. Usługa ta jest szczególnie przydatna w sytuacji, kiedy dłużnik stracił orientację, jak duże zobowiązania do spłaty posiada. Weryfikacja własnej historii kredytowej i oceny kondycji finansowej będzie też przydatna w przypadku ubiegania się np. o kredyt hipoteczny. Raporty pobierane z biur informacji gospodarczych zawierają też tzw. scoring, czyli punktową ocenę kondycji finansowej, który odgrywa kluczową rolę w procedurach kredytowych.

Czy sprawdzenie własnej wiarygodności finansowej coś kosztuje? Nie, jeśli konkretna osoba nie będzie pobierała raportów na swój temat z danego biura gospodarczego częściej niż raz na pół roku. Jeśli jednak okaże się, że musi sprawdzić informacje na swój temat częściej, opłaty za dodatkowe raporty też nie są wielkie i oscylują w granicach kilkudziesięciu złotych. To naprawdę niewielka kwota w porównaniu z ewentualnym zawstydzeniem w przypadku odmowy banku czy innego usługodawcy ze względu na negatywną historię kredytową.

Weryfikacja historii kredytowej pierwszym krokiem do wyjścia z długów?

Możliwość pobrania raportu o historii zobowiązań finansowych o samym sobie powinna być też traktowana jako narzędzie pomocne w skutecznej walce z zadłużeniami. Pozyskanie wiarygodnej informacji o swoich nieuregulowanych zobowiązaniach to pierwszy krok do pracy nad posiadanymi zadłużeniami. A ten często jest konieczny, kiedy długi wymknęły się spod kontroli.

Weryfikacja poziomu własnych długów może odgrywać ważną rolę w rozmowach z wierzycielem należności, np. firmą windykacyjną. Świadomość wysokości swoich zobowiązań już przed spotkaniem z wierzycielem pozwala ocenić swoje realne możliwości ich spłaty, a tym samym zaproponować wierzycielowi konkretne rozwiązania (np. rozpisanie nowego harmonogramu spłaty z miesięczną ratą realną dla dłużnika). Zorientowanie dłużnika w swoich zobowiązaniach to również sygnał dla samego wierzyciela, że ten traktuje swoje zobowiązania poważnie, co daje duże szanse na dobrą współpracę w tym zakresie. A pozbycie się ciążących długów i poprawienie swojej wiarygodności finansowej to najlepsza nagroda dla każdego, kto musiał zmierzyć się z problemami z terminową spłatą zobowiązań.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.