Rynek pracy w Polsce jest bardzo trudny. Mimo nieznacznego spadku stopy bezrobocia, wiele osób boryka się z problemem znalezienia zatrudnienia. Należy jednak pamiętać, aby szukać pracy zgodnej z własnymi potrzebami i predyspozycjami.
Z danych statystycznych wynika, że przeciętny Polak ponad połowę dnia spędza w pracy. Rośnie również liczba realizowanych godzin nadliczbowych. Ogólnopolskie Badania Satysfakcji z Pracy , przeprowadzone w 2011 roku, dobitnie wskazują, że co trzeci pracownik nie jest zadowolony ze swojego zajęcia, a co czwartemu nie sprawia żadnej przyjemności. Należy zatem zastanowić się, co robić, by poprawić te niepokojące dane.
Poszukiwania pracy – jak zacząć
Na początku poszukiwań warto określić swoje kwalifikacje oraz umiejętności. Każdy aplikant powinien znać swoje zalety i umiejętności. To jednak nie wszystko. Istotne jest również sprecyzowanie własnych oczekiwań. Wiedza ta pomoże w znalezieniu satysfakcjonującego zajęcia.
Jednym z etapów procesu rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna. W jej trakcje bardzo często pojawia się pytanie o mocne i słabe strony kandydata oraz jego plany zawodowe. Po przeanalizowaniu umiejętności pod kątem wybranej oferty oraz ścieżki kariery tego typu zagadnienia nie będą już problematyczne.
Kandydaci świadomi swoich zalet oraz umiejętności zazwyczaj są bardziej pewni siebie, dzięki czemu odbierani są przez rekruterów jako osoby kompetentne, dzięki czemu potrafią wynegocjować lepsze warunki finansowe - mówi Paweł Strykowski, właściciel regionalnego portalu pracy praca-zory.pl.
Oryginalne CV sposobem na zdobycie zatrudnienia
Jednym z podstawowych błędów podczas aplikacji jest niewłaściwie przygotowanie dokumentów rekrutacyjnych, dlatego warto zapoznać się z przykładowymi wzorami opublikowanymi w Internecie, a także poradami jak prawidłowo napisać list motywacyjny. Trzeba pamiętać, że oba dokumenty muszą uwzględniać wymagania konkretnego stanowiska, na które aplikuje kandydat.
Treść to podstawa, ale nie wolno zapominać o estetyce. Bylejakość jest niedopuszczalna, gdyż źle świadczy o kandydacie. Pomocą mogą służyć gotowe szablony, warto też wykazać się pomysłowością i stworzyć własny projekt. Oryginalne CV wraz z interesującym listem motywacyjnym szybciej zostaną zauważone przez rekrutera, a także zapamiętane na dłużej. Zwiększa to szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
Lokalne portale pracy - warto zajrzeć
Jedną z najpopularniejszych form poszukiwania pracy jest przeglądanie ofert zamieszczonych w Internecie. Aplikant ma do swojej dyspozycji portale ogólnopolskie oraz lokalne. Jednym z nowych serwisów jest portal Praca-zory.pl, który należy do Regionalnych Portali Pracy. Skupia on oferty z Żor oraz całego województwa śląskiego. Baza ogłoszeń jest bardzo duża i stale się powiększa.
„Mimo, że portale działają od niedawna to już odnotowują miesięcznie ponad 160 tysięcy wizyt, a baza ogłoszeń stale rośnie. W serwisach publikowane są również porady dla pracodawców i pracowników redagowane przez specjalistów z zakresu prawa pracy oraz naszych dziennikarzy” – chwali się sukcesami Gabriela Pyjas z redakcji Regionalnych Portali Pracy.
Czy Facebook może być pomocy w poszukiwaniu pracy?
Niewiele osób ma świadomość, że informacje zamieszczane na Facebooku czy Instagramie mogą być doskonałym źródłem wiedzy o kandydacie dla potencjalnego pracodawcy. Często bowiem zdarza się, że rekruterzy sprawdzają wiarygodność danych zawartych w CV właśnie poprzez social media. Dlatego należy być bardzo ostrożnym podczas publikowania wpisów, czy załączania zdjęć w Internecie. Zamiast pomóc, skompromitują kandydata w oczach pracodawcy. Profile stworzone w przemyślany sposób mogą okazać się natomiast bardzo pomocne. Pomogą sprawdzić, czy kandydat pasuje do profilu firmy, czy się w niej odnajdzie. Warto dzielić się sukcesami i osiągnięciami, aby pokazać się od jak najlepszej strony.
Jak aplikować?
Wysłanie dokumentów aplikacyjnych powinno odbyć się poprzez oficjalnego maila, na przykład: jankowalski@poczta.pl. Nie należy wysyłać jednej wiadomości do wielu odbiorców, wskazuje to na ewidentny brak zaangażowania u kandydata.
Ponadto treść wiadomości powinna być napisany oficjalnym językiem (stosowanie emotikonów jest niedopuszczalne). Musi także zawierać odpowiedni tytuł (np. imię, nazwisko + nazwa stanowiska). Najważniejsze jednak, aby styl był dostosowany do treści ogłoszenia.
Wskazówki w pigułce
Aby znaleźć odpowiednią pracę, trzeba systematycznie przeglądać ogłoszenia na portalach pracy. Wysyłane dokumenty aplikacyjne powinny uwzględniać wymagania konkretnej oferty. Następnie trzeba przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. W tym celu można odwiedzić stronę internetową pracodawcy, aby dowiedzieć się, czym się zajmuje oraz jaką ma pozycję na rynku. Warto także pamiętać, że nawet nieudana rozmowa kwalifikacyjna wzbogaca o nowe, niekoniecznie negatywne doświadczenia. Na pewno zaowocują przy kolejnym podejściu.