Wiadomości z Żor

Jak ugasić pożar instalacji elektrycznej?

  • Dodano: 2022-11-25 14:45, aktualizacja: 2022-11-28 16:05

Zwarcia i uszkodzenia instalacji elektrycznej to jedna z najczęściej występujących przyczyn wybuchu pożaru. Może do tego dojść np. w ścianie, przez co zauważenie problemu od razu jest praktycznie niemożliwe. W efekcie ogień może szybko się rozprzestrzeniać, powodując poważne uszkodzenia. Pożar instalacji elektrycznej jest problematyczny również ze względu na to, że do jego gaszenia nie można używać wody.

Jak postępować w przypadku pożaru instalacji elektrycznej?

Po zauważeniu pożaru należy odłączyć od prądu wszystkie urządzenia elektryczne. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wyłączenie zasilania za pomocą bezpiecznika lub wyłącznika nadprądowego, który można znaleźć w skrzynce rozdzielczej. Należy pamiętać także o niezwłocznym wezwaniu straży pożarnej, która powinna zostać poinformowana o tym, co dokładnie się pali. Warto zadzwonić również do Pogotowia Energetycznego. Jeśli to możliwe, to należy przystąpić do próby samodzielnego ugaszenia pożaru. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa.

Niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego środka gaśniczego. Urządzeń elektrycznych oraz instalacji nie można gasić za pomocą wody. Może ona spowodować porażenie, gdyż jest świetnym przewodnikiem prądu. Bardzo ostrożnie trzeba także podchodzić do gaśnic płynowych i pianowych, gdyż nie każda z nich nadaje się do tego celu. Można sięgnąć wyłącznie po takie, które mają wyraźnie zaznaczone na etykiecie, że nadają się do gaszenia urządzeń elektrycznych, które znajdują się pod napięciem do 1000 V.

Gasząc pożar najlepiej jest sięgnąć po gaśnicę proszkową lub śniegową. One najlepiej poradzą sobie z rozprzestrzeniającym się ogniem. Można także wykorzystać zwykły piasek i próbować zasypać nim płonące urządzenie lub instalację.

Przyczyny pożaru instalacji elektrycznej

Do pożaru instalacji elektrycznej dochodzi najczęściej w wyniku nieprawidłowej eksploatacji urządzeń elektrycznych i instalacji, a także z powodu ich uszkodzenia. Zdecydowanie najbardziej narażone na ryzyko wybuchu pożaru są instalacje wykonane z aluminium. Dość często się zdarza, że jest ona przestarzała, a także za mało wydajna. Po podłączeniu do niej wielu urządzeń elektrycznych, przestaje ona działać prawidłowo i jest nadmiernie obciążona. To właśnie dlatego podczas remontu starszych budynków warto wymienić całą instalację na nową. W ten sposób uda się dopasować jej wydajność do nowych potrzeb. Należy pamiętać, że może to zrobić wyłącznie wykwalifikowany elektryk.

Jak zabezpieczyć się przed pożarem instalacji?

Warto zadbać o to, aby zminimalizować ryzyko pożaru instalacji elektrycznej w domu czy mieszkaniu. Przede wszystkim należy przeprowadzać regularne jej przeglądy, które pozwolą ocenić stan oraz ryzyko jej zapalenia. Do instalacji powinna być podłączona tylko taka ilość odbiorników, których łączna moc nie przekroczy mocy całej instalacji. Pod żadnym pozorem nie wolno samodzielnie jej przerabiać czy wykonywać prowizorycznych podłączeń elektrycznych. Nie są one właściwie zabezpieczone, dlatego znacząco zwiększają ryzyko wybuchu pożaru.

Instalacja elektryczna w budynku powinna być zabezpieczona za pomocą bezpieczników. Pełnią one bardzo ważną funkcję, ponieważ chronią przed przeciążeniem oraz zwarciem. Muszą być odpowiednio dobrane do instalacji, aby w razie wykrycia nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu były w stanie odciąć zasilanie.

Co zrobić po pożarze instalacji elektrycznej?

Po ugaszeniu pożaru, można oszacować szkody, jakie powstały na jego skutek. Nawet jeśli nie był on zbyt rozległy, to mógł spowodować spore straty. Podczas spalania materiałów, z których wykonane są poszczególne elementy instalacji dochodzi do wydzielania niebezpiecznych substancji, które nadal mogą znajdować się w pomieszczeniach. Należy więc przeprowadzić dokładne sprzątanie po pożarze. To zadanie najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie, która zrobi to w sposób fachowy oraz dokładny. Samodzielne usuwanie skutków pożaru w większości przypadków jest nieskuteczne.

Sprzątanie po pożarze obejmuje przede wszystkim usuwanie gruzu oraz elementów wyposażenia, które uległy całkowitemu spaleniu i nie nadają się do dalszego użytku. Ogromne znaczenie ma także to, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć mienie, które nie zostało uszkodzone. Po pożarze instalacji elektrycznej konieczna jest także jej wymiana. Elektryk powinien ocenić, czy konieczne jest założenie nowego okablowania w całym budynku, czy wystarczy tylko usunąć uszkodzony przez ogień fragment i zastąpić go nowym.

Profesjonalne firmy zajmujące się usuwaniem skutków pożaru najczęściej wykorzystują w tym celu suchy lód. Sprawdza się on doskonale podczas usuwania sadzy zgromadzonej na różnego rodzaju powierzchniach. Usunięcie jej w inny sposób jest bowiem bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. W pomieszczeniach, w których doszło do pożaru, warto także przeprowadzić ozonowanie. Ma ono na celu przede wszystkim zneutralizowanie nieprzyjemnego zapachu spalenizny, która może unosić się w powietrzu, a także osadzać na różnych meblach czy przedmiotach, które znajdują się w pomieszczeniu.

Dlaczego warto zlecić sprzątanie po pożarze profesjonalnej firmie?

Profesjonalne firmy oferujące sprzątanie po pożarze dysponują niezbędnym sprzętem, bez którego usunięcie skutków żywiołu byłoby praktycznie niemożliwe. Samodzielne sprzątanie nigdy nie pozwoli uzyskać takiego efektu, jak użycie profesjonalnego sprzętu czy środków czyszczących. W tej kwestii warto zaufać specjalistom, którzy mają ogromne doświadczenie i doskonale wiedzą, jak poradzić sobie ze skutkami pożaru.

W całej Polsce działają profesjonalne firmy świadczące tego rodzaju usługi na najwyższym poziomie - jedną z nich jest Vector. W razie potrzeby warto skorzystać z ich pomocy, aby mieć pewność, że pomieszczenia w budynku, w którym doszło do pożaru są należycie wyczyszczone i nadają się do ponownego użytkowania:

WWW: https://vector-uslugi.pl/
Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.