Wiadomości z Żor

Jak prawidłowo eksploatować szybkozłącza hydrauliczne?

  • Dodano: 2019-07-11 11:30

Wykorzystanie szybkozłączy hydraulicznych w instalacjach elastycznych znacząco przyspiesza montaż, a także ułatwia wymianę modułów układu. Element ten wymaga jednak prawidłowej eksploatacji. 

Działanie szybkozłącza hydraulicznego

W przypadku szybkozłączy hydraulicznych, połączenie następuje bezpośrednio po umieszczeniu wtyku w gnieździe oraz ulega automatycznemu zablokowaniu przez odpowiedni mechanizm sprężynowy. Najczęściej wtyk blokowany jest przez specjalne stalowe kulki. Szybkozłącza hydrauliczne często da się złączać i rozłączać przy użyciu zaledwie jednej dłoni. Poszczególne rodzaje tego komponentu mogą dodatkowo posiadać eliminator ciśnienia oraz mechanizm zabezpieczający przed przypadkowym zerwaniem lub rozłączeniem przewodu. 

Prawidłowa instalacja 

Aby lepiej pochłaniać drgania i ograniczyć naprężenia mechaniczne, szybkozłącza hydrauliczne zaleca się stosować razem z odpowiednimi przewodami elastycznymi. Pozwala to na uniknięcie przypadkowego rozłączenia lub zniszczenia elementu. Przewód należy zamontować w taki sposób, aby połączenie lub rozłączenie szybkozłącza mogło się odbywać bez żadnych trudności i w równej pozycji. Duże siły osiowe lub promieniowe mogą doprowadzić do przesunięcia się szybkozłączy względem siebie i wywołać uszkodzenia na elementach uszczelniających oraz połączeniach. 

Podłączanie i rozłączanie 

Przed użyciem szybkozłączy hydraulicznych należy sprawdzić ich sterylność. Zanieczyszczenie części może doprowadzić do jej uszkodzenia oraz występowania niebezpiecznych wycieków medium. Brud zanieczyszcza także układ, co może prowadzić do konieczności naprawy całego układu hydraulicznego. Szybkozłącza hydrauliczne należy też chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi, które często wywołują nieprawidłowości w działaniu. Gdy złącze jest rozłączane, należy używać zaślepek ochronnych. Pozwala to na ochronę przed zanieczyszczeniami, a także zabezpiecza powierzchnię przed korozją. 

Sposób użytkowania 

Forma stosowania szybkozłączy hydraulicznych zależy od rodzaju tego produktu. Najważniejsze informacje są zwykle opisane na karcie katalogowej lub w instrukcji obsługi dostarczonej przez producenta. Należy przerwać użytkowanie systemu hydraulicznego, jeżeli pojawią się widoczne uszkodzenia, pęknięcia czy objawy korozji. Należy też zwracać uwagę na trudności w połączeniu lub rozłączeniu, zwykle powodowane nadmierną siłą w stosunku do możliwości szybkozłącza. Rozbudowaną ofertę szybkozłączy hydraulicznych posiada Fluiconnecto. Firma zapewnia też kompleksowe usługi w zakresie hydrauliki siłowej, włącznie z profesjonalnym serwisem.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.