Wiadomości z Żor

Jak otworzyć działalność pomoc drogowa

  • Dodano: 2021-12-15 12:45, aktualizacja: 2022-12-06 09:38

Praca w branży transportowej to dla wielu ogromne marzenie już od dzieciństwa. Wielu młodych chłopców interesuje się pojazdami czterokołowymi, a także motocyklami. Pomoc drogowa może okazać się świetnym pomysłem na założenie własnej działalności gospodarczej, ze względu na rosnącą liczbę pojazdów poruszających się po drogach. Czym charakteryzuje się świadczenie usług pomocy drogowej? Kto może założyć firmę zajmującą się pomocą drogową?

O czym powinny pamiętać osoby rozpoczynające działalność? W jaki sposób zarejestrować pojazd jako pomoc drogowa? Jakie dokumenty okażą się konieczne? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Czym charakteryzuje się świadczenie usług pomocy drogowej?

Działalność gospodarcza związana z pomocą drogową opiera się na transportowaniu i przewożeniu wszelkich pojazdów, które zaangażowane były bezpośrednio w niebezpiecznych zdarzeniach drogowych, takich jak kolizja lub wypadek, a także tych, które doznały awarii, w konsekwencji nie są w stanie samodzielnie poruszać się po drodze. Co ciekawe, przewóz wcześniej wspomnianych samochodów odbywa się z miejsca danego zdarzenia do wybranego warsztatu. Główną gałęzią działalności pomocy drogowej jest transport pojazdów za pośrednictwem lawety. Nie zmienia to jednak faktu, że nie jest to jedyne rozwiązanie. Specjalistycznym samochodem możliwe jest także transportowanie pojazdów w innym celu.

Kto może założyć firmę zajmującą się pomocą drogową?

O ile dla wielu osób może okazać się to nieco zaskakujące, to jednak analizując polskie przepisy związane z usługami transportowymi możemy dojść do wniosku, że świadczyć je mogą niemalże wszyscy, pod warunkiem posiadania uprawnień do jazdy w odpowiedniej kategorii. Okazuje się, że w naszym kraju pomoc drogowa nie jest odrębnie uregulowana przepisami, dlatego też do prowadzenia takowej firmy nie musimy posiadać dodatkowych dokumentów. W praktyce oznacza to, że liczba formalności jest znacznie mniejsza. Niestety w wielu przypadkach nie obędzie się bez innych uprawnień i pozwoleń. Zarówno wskazane, jak i niemalże konieczne okazują się dodatkowe ubezpieczenia. Jeśli usługi będziemy świadczyć tylko na terenie naszego kraju, wówczas nie musimy się niczym więcej przejmować- odpowiedni pojazd, rejestracja firmy i prawo jazdy to jedyne wymagania. Nieco inaczej wygląda to w przypadku, jeśli działalność prowadzona jest również poza krajem, czyli na terenie Unii Europejskiej. W przypadku takich incydentów kluczowa jest licencja na transport międzynarodowy. Zajmuje się tym GITD (Główny Inspektorat Transportu Drogowego). Wystarczy wypełnić specjalny wniosek, w którym określamy czas, na jaki otrzymamy dane uprawnienia.

O czym powinny pamiętać osoby rozpoczynające działalność?

Działalność gospodarcza związana z pomocą drogową jest dość specyficzna. Dla wielu zabrzmieć może to nieco niedorzecznie, ale na początku naszej przygody najważniejszym przedmiotem będzie telefon- ważne jest, aby zawsze mieć go przy sobie. Dodatkowo zadbajmy o odpowiednią kondycję baterii, a także bezprzewodowe źródła zasilania. Okazuje się, że klienci mogą dzwonić niemalże przez całą dobę i o różnych godzinach, właśnie dlatego telefon powinien być przygotowany na każdą ewentualność. Musimy mieć świadomość tego, że firmy świadczące usługi holowania powinny działać przez całą dobę. Jeśli nie zdecydujemy się na odbieranie telefonów w nocy, wówczas nie tylko stracimy potencjalnych klientów, ale w skrajnych przypadkach płynność finansową, co uniemożliwi dalsze prowadzenie działalności. Znajdźmy profesjonalne biuro rachunkowe, które zajmie się sprawami rozliczeniowymi, aby uniknąć kłopotów z Urzędem Skarbowym.

W jaki sposób zarejestrować pojazd jako pomoc drogowa?

Wbrew pozorom rejestracja auta dla pomocy drogowej nie jest skomplikowanym procesem. Czynność ta przebiega stosunkowo szybko i sprawnie, bowiem cały proces niewiele różni się od rejestracji zwykłego samochodu. Pamiętajmy jednak, że kwota przeznaczona na rejestrację czterokołowca w celu świadczenia tego typu usług jest nieznacznie większa. Jeśli chodzi o podstawowy wymóg, to auto musi posiadać kabinę w kolorze żółtym. Alternatywnym rozwiązaniem jest żółty pas wyznaczony na karoserii. Będziemy musieli przedstawić także zaświadczenie o maksymalnej dopuszczalnej ładowności samochodu. Nie zapominajmy o haku i sygnalizatorze świetlnym.

Jakie dokumenty okażą się konieczne?

Działalność powinna być zarejestrowana jako firma przewozowa lub transportowa. Świadcząc usługi w Polsce wystarczy posiadać specjalne pozwolenie na wykonywanie tej pracy. Taki dokument uzyskamy w Urzędzie Miasta. Certyfikat ten okaże się niezbędny podczas ukazywania w urzędzie, jeśli będzie nam zależało na rozpoczęciu działalności w zakresie transportu drogowego. Dokument ten potwierdza, że posiadamy niezbędne kwalifikacje i wiedzę, aby móc wykonywać poszczególne czynności w tym zakresie.


Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.