Wiadomości z Żor

Jak mądrze korzystać z karty kredytowej - 5 przydatnych rad

  • Dodano: 2017-09-20 14:45

Karty kredytowe nie cieszą się zbyt dobrą reputacją wśród konsumentów produktów finansowych. Klienci mają przeświadczenie, że taka karta to prosta droga do spirali zadłużenia. I rzeczywiście, jeśli korzysta się z niej nieodpowiedzialnie – może tak się stać. Jednak jeśli używa się jej rozważnie i świadomie, może być genialną pomocą w podbramkowych sytuacjach! Przed tobą 5 rad, jak mądrze korzystać z karty kredytowej.

Czytanie regulaminu

Zanim pojawi się temat pieniędzy, warto najpierw przyjrzeć się regulaminowi. Należy pamiętać, że podpisując się dokumentem, oświadczamy, że zgadzamy się z zapisanymi w nim warunkami i będziemy ich przestrzegać.

Jeśli nie przeczytamy tych kilku stron, a i tak pozostawimy na nich swój „autograf”, możemy zostać niemile zaskoczeni przez powiadomienia o np. dodatkowych opłatach, których w ogóle się nie spodziewaliśmy!

Więc pierwsza rzecz: przeczytać regulamin.

Tylko w ważnych sprawach

Musimy sobie uświadomić, że korzystając z karty kredytowej, tak naprawdę nie płacimy swoimi pieniędzmi. Właśnie dlatego nie powinniśmy płacić nią przy każdych zakupach – przez takie zachowanie bardzo szybko możemy przekroczyć nasze możliwości spłaty zadłużenia, które w ten sposób stworzymy! Wielu ludzi ma tendencję do szału zakupowego, co rzadko kończy się dobrze.

Bardzo dobrym pomysłem jest nie nosić karty cały czas przy sobie – jeśli nie będziemy jej mieć podczas każdych zakupów, nie użyjemy jej. A kiedy będzie potrzebna: nikt nam nie zabroni wyciągnąć jej z szuflady.

Transakcja bezgotówkowa a transakcja gotówkowa

Warto odpowiedzieć sobie na początku, czym na pierwszy rzut oka różnią się te dwa rodzaje transakcji. Odpowiedź jest prosta: przy transakcji bezgotówkowej nie używamy gotówki, więc pieniądze nie pojawia się w ogóle w naszych rękach – jest jedynie przenoszona na docelowe konto za pomocną terminalu np. podczas zakupów – za to transakcja gotówkowa polega na wypłaceniu gotówki (jak sama nazwa wskazuje) z bankomatu za pomocą karty kredytowej.

Bardzo ważną kwestią jest fakt, że po skorzystaniu z transakcji gotówkowej od razu z jej tytułu jest naliczana prowizja i odsetki, co nie dzieje się w przypadku transakcji bezgotówkowej.

Terminowe spłaty

Jeśli chodzi o transakcje bezgotówkowe, zanim zostaną naliczone odsetki (od dnia wykonania transakcji), obowiązuje tzw. okres bezodsetkowy. Pozwala on na spłacenie zadłużenia karty kredytowej bez żadnych konsekwencji w postaci odsetek! Dopiero po okresie bezodsetkowym następuje naliczenie się odsetek, które powinny występować przy wyliczeniu ich od momentu wykonania transakcji.

Szukając idealnej karty kredytowej najlepiej wybrać bank, który oferuje jak najdłuższy okres bezodsetkowy. Dla przykładu: w Santander Consumer Bank okres bezodsetkowy dla karty Visa Comfort wynosi aż 54 dni, a więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.santanderconsumer.pl/karty-kredytowe/karta-visa-comfort,2.html

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Rzecz ważna, jeśli nie najważniejsza. Trzeba mieć na uwadze, że karta kredytowa to bardzo łakomy kąsek. Jeśli się okaże, że twoja karta kredytowa została zgubiona lub ukradziona, warto jak najszybciej zadzwonić do swojego banku, by została zastrzeżona!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.