Wiadomości z Żor

Jak awansować jako nauczyciel? Praktyczne porady

  • Dodano: 2022-05-06 12:15

Praca nauczyciela nie jest łatwa, ponieważ wiąże się z wieloma trudnościami związanymi z wykonywaniem tego zawodu. Wśród nich można wymienić duży stres, dość niskie wynagrodzenia i częsty brak uznania zasług, jakie wnosi się w edukację dzieci. Jednak jak w każdej pracy nauczyciele również mogą awansować na wyższe stanowiska zapewniające różne udogodnienia. W związku z tym, że dla wielu osób jest to temat, w którym wciąż występuje wiele niewiadomych, warto z rzetelnego źródła pozyskać informacje na temat tego, jak wygląda awans zawodowy nauczyciela.

Jak wygląda awans na nauczyciela?

W 2000 roku wprowadzono awans zawodowy nauczyciela, którego ścieżki zostały dokładnie przedstawione w karcie, a także w rozporządzeniu MEN. Dzięki temu dokładnie wiadomo, jakie istnieją stopnie awansu dla tej grupy zawodowej, a także, w jaki sposób można je uzyskać.

Pierwszym etapem jest nauczyciel stażysta, to właśnie od niego zaczyna się kariera zawodowa osoby po studiach. W trakcie tego okresu nauczyciel stażysta staje przed dużym wyzwaniem, jakim jest doświadczenie pracy z dziećmi lub młodzieżą. To właśnie na tym etapie następuje swego rodzaju weryfikacja, czy wybrana ścieżka kariery to faktycznie to, czego się oczekiwało. Podczas stażu nad początkującym nauczycielem opiekę sprawuje znacznie bardziej doświadczona osoba, której zadanie polega na wspieraniu i doradzaniu młodszemu koledze.

Jeżeli nauczyciel stażysta się sprawdzi i osiągnie wszystkie założone cele, nadejdzie czas na kolejny etap, jakim jest nauczyciel kontraktowy. Aby nim zostać, należy poświęcić dodatkowe dziewięć miesięcy na przygotowania. Na tym etapie zostanie sprawdzone między innymi to, w jaki sposób nauczyciel prowadzi swoje zajęcia, a także różnego rodzaju szkolne przedsięwzięcia czy wydarzenia. W tym czasie nadal możliwe jest korzystanie ze wsparcia opiekuna, którego rady bardzo często okazują się niezwykle pomocne.

Po uzyskaniu pozytywnej oceny nadchodzi czas na kolejny awans zawodowy, a dokładniej na stanowisko nauczyciela mianowanego. W tym przypadku należy już posiadać dwuletni staż jako nauczyciel kontraktowy, chyba że posiada się tytuł doktora, ponieważ wtedy czas ten skraca się do roku. Na tym etapie osoba awansująca musi już zaplanować to, co chce osiągnąć przez ten czas, w jaki sposób będzie się rozwijać, a także jakich metod użyje w celu zapewnienia swoim uczniom najlepszej możliwej edukacji.

Ostatnim etapem na ścieżce kariery jest awans na nauczyciela dyplomowanego, który trwa tyle, co awans na nauczyciela mianowanego. Ten stopień najczęściej przyznaje kuratorium. Osoba, która chce zostać nauczycielem dyplomowanym, musi przejść przez dwa etapy oceny. Pierwszym jest ocena szkolna skupiająca się na jego dorobku i osiągnięciach, a drugim ocena komisji biorąca pod uwagę zaprezentowanie się przed nią kandydata.

Szkolenie dla nauczycieli z certyfikatem

Jak w każdym zawodzie, tak wśród nauczycieli również konieczne jest bezustanne poszerzanie i aktualizowanie swojej wiedzy oraz umiejętności. Jeden ze sposobów na podniesienie swoich kwalifikacji w celu uzyskania awansu zawodowego nauczyciela stanowi uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, które pozwalają na profesjonalne podniesienie swoich kompetencji. Ma to ogromne znaczenie nie tylko pod względem aktualnie zajmowanego stanowiska, ale również na zwiększenie swoich szans na awans.

Oprócz tego ukończenie profesjonalnego szkolenia dla nauczycieli z certyfikatem może również otworzyć wiele nowych i atrakcyjnych możliwości przed nauczycielami, którzy z nich skorzystali. Udział w kursie nie tylko poszerzy posiadaną wiedzę i kompetencje, ale również pokaże innym zaangażowanie we własny rozwój.

Jak widać, możliwości awansu dla nauczycieli jest sporo, a jego zasady są bardzo jasno określone. To znacznie ułatwia zrealizowanie wymagań występujących na poszczególnych stopniach nauczycielskich. Dodatkowe szkolenia zawsze będą doceniane przez pracodawców i pomogą osiągnąć zamierzone cele.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.