Optymalizacja ruchu drogowego i dobre zarządzanie transportem to jedno z ważniejszych zadań stojących przed samorządami miast. Usprawnienie komunikacji miejskiej wpływa bowiem nie tylko na zwiększenie mobilności mieszkańców, ale także na poprawę bezpieczeństwa w miejscowości oraz poprawę samych usług transportowych. Pomóc w tym może ITS – Inteligentny System Transportowy. Wyjaśniamy, czym jest oraz jakie korzyści wiążą się z jego wdrożeniem.
Czym jest Inteligentny System Transportowy?
ITS to zaawansowany system zarządzania ruchem drogowym, który łączy w sobie technologie telekomunikacyjne, informatyczne, automatyczne oraz pomiarowe (https://sprint.pl/). Składa się na niego szereg innowacyjnych rozwiązań, jak automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych pojazdów, system monitoringu wizyjnego, sterowanie sygnalizacją świetlną, informacja parkingowa czy też naprowadzanie na drogi alternatywne. Jego podstawowymi założeniami są poprawa wydajności i bezpieczeństwa transportu, przy jednoczesnym zwiększeniu przepustowości ruchliwych tras. Inteligentne systemy transportowe cele te osiągają poprzez pozyskiwanie, gromadzenie i przetwarzanie informacji docierających z poszczególnych, zintegrowanych z nimi rozwiązań (kamery CCTV, czujniki, anteny). Na ich podstawie, poprzez znaki o zmiennej treści, na bieżąco i w czasie rzeczywistym informują podróżnych o aktualnych warunkach na drodze – zdarzeniach, korkach, zmianach w ruchu drogowym czy też natężeniu ruchu oraz przekazują ostrzeżenia, zalecenia i instrukcje. Wdrażaniem ITS zajmuje się doświadczona firma Sprint S.A. (https://sprint.pl/pl/uslugi).
Korzyści związane z wdrożeniem ITS
Wdrożenie inteligentnych systemów transportowych w mieście wiąże się z licznymi korzyściami, zarówno dla samego miasta, jak i jego mieszkańców. Do najważniejszych zaliczyć można:
- Zwiększenie bezpieczeństwa na drodze – dzięki ITS kierowcy i inni uczestnicy ruchu drogowego będą na bieżąco informowani o potencjalnych zagrożeniach, zmniejszając ryzyko wypadków. System może także pomóc w egzekwowaniu przepisów ruchu drogowego oraz usprawnić reakcję na incydenty.
- Poprawę przepustowości ruchu i skrócenie czasu podróży – optymalizacja sygnalizacji świetlnej oraz dostarczanie informacji o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym pomaga zredukować natężenie ruchu na określonych odcinkach drogi, a co za tym idzie – tworzenie się korków.
- Redukcję emisji – dzięki optymalizacji tras pojazdów i lepszej organizacji transportu, do środowiska przedostawać się będzie mniej szkodliwych gazów, co bezpośrednio przekłada się na czystsze powietrze w mieście.
A także:
- Unowocześnienie infrastruktury transportu,
- Sprawniejsze zarządzanie ruchem i systemami parkingowymi,
- Zwiększenie wydajności telematyki transportu,
- Redukcję kosztów utrzymania nawierzchni drogowej i infrastruktury szynowej,
- Kontrolę bezpieczeństwa drogowego i efektywniejszą współpracę ze służbami,
- Pozytywny wpływ na planowanie przestrzeni w mieście.