Ubezpieczenie OC dla wielu kierowców wciąż pozostaje tajemnicą. Mimo że korzystają z niego od lat, nie zastanawiają się, dlaczego jego cena jest taka, a nie inna. Jeśli Cię to interesuje, sprawdź, jakie czynniki kształtują wysokość polisy OC i ile obecnie polscy kierowcy za nią płacą.
Co wpływa na cenę OC
Choć warunki obowiązkowej polisy dla kierowców są regulowane odgórnie i przez to zawsze identyczne bez względu na firmę i cenę, wysokość składki ubezpieczeniowej różni się w zależności od wielu czynników. Największy wpływ na koszt OC mają zniżki posiadane przez kierowcę, wraz ze wzrostem których obniża się składka. Zniżki otrzymuje się za każdy rok bezszkodowy jazdy samochodem, aż do momentu osiągnięcia poziomu 60%. Z kolei nawet najmniejsza szkoda zgłoszona ubezpieczycielowi przez poszkodowanego powoduje odebranie zniżek, a co za tym idzie – wzrost składki OC.
Przy kalkulacji kosztów obowiązkowego ubezpieczenia dużą rolę odgrywa wiek kierowcy – jeżeli ma on mniej niż 30 lat, składka jest nawet kilkukrotnie wyższa niż dla starszych i bardziej doświadczonych za kółkiem osób. Kolejny czynnik kształtujący cenę polisy to parametry auta, przy czym najważniejsza jest pojemność silnika. Z pewnością na najtańsze ubezpieczenie OC nie mogą liczyć właściciele sportowych samochodów z ogromnymi silnikami – ich składka znacznie przekracza przeciętną.
Istnieje jeszcze wiele pomniejszych czynników kształtujących wysokość składki OC, wśród nich m.in.: miejsce zamieszkania (taniej w małych miejscowościach), stan cywilny i liczba dzieci (osoby zamężne i rodzice mają taniej), poziom zabezpieczeń samochodu (im więcej, tym tańsze OC), miejsce parkowania (taniej w przypadku garażu i strzeżonego parkingu), a nawet kolor auta (właściciele czerwonych samochodów płacą więcej). Na wysokość składki najsilniej oddziałują jednak zniżki oraz wiek kierowcy i pojemność silnika.
Ceny OC w Polsce
Jako że liczba czynników kształtujących cenę OC jest bardzo duża, również rozbieżność cenowa okazuje się znaczna w zależności od danych osobowych właściciela i parametrów auta. Przyjmijmy wobec tego założenie, że poszukujemy ubezpieczenia dla żonatego kierowcy w wieku 36 lat, który odnawia OC od 10 lat, posiada pełne zniżki, jedno dziecko i jest właścicielem samochodu marki Volkswagen Golf z silnikiem diesla o pojemności 1,9 l. Jak pokazuje wyliczenie przeprowadzone w porównywarce ubezpieczeniowej Najtaniej u Agenta, przy takich założeniach składka wyniesie od 500 do 1500 zł w zależności od miejsca zamieszkania. Najdrożej jest we Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie i Krakowie.