W ostatnich latach rozwinęła się tendencja do traktowania Dnia Kobiet jako święta komunistycznego i niestety część mężczyzn uważa, że jest to wystarczający pretekst, aby zrezygnować z wręczenia symbolicznego kwiatka ukochanym, koleżankom czy nawet mamom. Tymczasem historia wyjątkowego święta, które podkreśla wartość kobiet, jest bogata i sięga czasów starożytnych.
Matronalia – starożytne obchody wynoszące kobiety na piedestał
W starożytnym Rzymie 1 marca obchodzono Matronalia związane z kultem płodności i bóstwami żeńskimi. Chociaż nazwa święta pochodzi od słowa matrona, które oznacza kobietę zamężną, w rzeczywistości ten dzień był uroczyście obchodzony przez wszystkie panie, włączając w to prostytutki i niewolnice. Kobiecość pod każdą postacią wynoszono na piedestał. Zamężne niewiasty miały nad pozostałymi jedynie tą przewagę, że były obdarowywane przez mężów prezentami, co przywodzi na myśl współczesny dzień kobiet.
8 marca 1908 roku – tragedia w fabryce w Nowym Jorku
W ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Kobiet ważną rolę odegrały wydarzenia z 8 marca 1908 roku, które rozgrały się w fabryce w Nowym Jorku. W ówczesnym czasie równouprawnienie kobiet pozostawało jeszcze w sferze marzeń, ale tego dnia kilkanaście tysięcy kobiet pracujących w jednej z nowojorskich fabryk postanowiło zawalczyć o godne wynagrodzenie za swoją ciężką pracę. Strajk dotyczył nie tylko godnych warunków pracy, ale również uzyskania praw wyborczych. Aby kobiety nie zostały usłyszane przez szerokie grono odbiorców, właściciel fabryki zamknął je w budynku fabrycznym. Niestety wybuchł pożar, który skończył się śmiercią 129 orędowniczek lepszego życia. W celu upamiętnienia tragicznie zmarłych 28 lutego 1909 roku w USA po raz pierwszy miały miejsce obchody dnia kobiet. W krótkim czasie święto przyjęło się w niektórych państwach europejskich. Międzynarodówka Socjalistyczna w 1910 roku uchwaliła Międzynarodowy Dzień Kobiet. Kształtująca się tradycja została przerwana wybuchem I wojny światowej.
Dzień Kobiet świętowany w Rosji
W Rosji po raz pierwszy dzień kobiet był obchodzony w 1913 roku, chociaż świętowano wtedy tylko w Sankt Petersburgu. O święcie komunistycznym można mówić dopiero od roku 1965, gdy 8 marca został uznany za święto państwowe. Podobno to jedna z feministek przekonała Lenina, że ważne jest podkreślenie roli kobiet sowieckich w budowaniu komunizmu i należy upamiętnić ich zasługi.
Obchody święta kobiet w Polsce
Historia święta kobiet w Polsce rozpoczęła się po II wojnie światowej. W czasach PRL-u było postrzegane jako święto obowiązkowe ze względu na jego państwowy charakter, a w związku z komunistycznym okresem do dziś pozostał pewien niesmak i właściwie zapominano, dlaczego zaczęto je obchodzić. Natomiast o ile wcześniej kobiety w pracy otrzymywały drobne upominki takie jak tulipany, kawa lub rajstopy, teraz ten zwyczaj zanika. Jednak część mężczyzn w dzień kobiet pamięta przynajmniej o bliskich sercu paniach, kupując prezenty i często stają przed dylematem, co kupić dziewczynie, a także ile wydać. Gdy do zakupu idealnego upominku brakuje drobnej kwoty, warto pomyśleć o pożyczce online – MoneyMan to jedna z firma pożyczkowych oferujących brak odsetek przy pierwszej pożyczce spłaconej w terminie.