Wiadomości z Żor

Domowa siłownia – w co warto się zaopatrzyć?

  • Dodano: 2023-11-03 13:15

Wiele osób preferuje trenować z daleko od zatłoczonych siłowni czy hal sportowych. Jeśli i Ty wolisz spędzać aktywnie czas w spokojnych warunkach, sprawdź, jak zaaranżować taką przestrzeń u siebie w domu. Jaki sprzęt może okazać się potrzebny?

Podstawowy sprzęt, czyli od czego zacząć?

Domowa siłownia wyróżnia się tym, że to, co się w niej znajdzie, zależy wyłącznie od Ciebie. Zestaw całego wyposażenia skompletujesz na podstawie własnych potrzeb. W zależności od tego, co najczęściej trenujesz, postaw na sprzęt, z którego masz pewność, że będziesz korzystać. W końcu stworzenie domowej siłowni to często niemała inwestycja dlatego postaraj się zacząć od skompletowania rzeczy, po które chętnie sięgniesz. Na orbitreki i bieżnie przyjdzie jeszcze czas. Na początku skup się na wyposażeniu w podstawowy sprzęt.

Gdy wybierzesz już pomieszczenie (lub część pokoju), w którym chcesz stworzyć domową siłownię, zadbaj o wystarczająco dużo wolnej przestrzeni. W miejscu przepełnionym rzeczami trudniej będzie Ci się skupić na wykonywaniu ćwiczeń. Jeśli większość uwagi poświęcisz na to, żeby nie zrzucić czegoś z półki lub nie uderzyć się nogą w komodę, trening okaże się mało efektywny. Taką przestrzeń wyznaczysz m.in. za pomocą antypoślizgowej maty, która przyda się przy rozgrzewce i wielu ćwiczeniach.

Na początku mogą przydać się gumy oporowe, piłka fitness, skakanka i hantle. Poza tym możesz zdecydować się też na drążek do podciągania i więcej obciążników. Taki sprzęt nie zajmuje wiele miejsca, a po treningu można go gdzieś łatwo schować. Z czasem podstawowy zestaw poszerzysz o kolejne elementy, którymi chcesz wzbogacić treningi.

Bardziej zaawansowane treningi – co można wybrać?

Kiedy uznasz, że domowa aktywność fizyczna to coś, w czym dobrze się czujesz, prawdopodobnie zechcesz poszerzyć kolekcję wyposażenia. Wybór kolejnych elementów sprzętu będzie zależał nie tylko od ulubionej formy ruchu, ale przede wszystkim od dostępnego miejsca. Nie każdy znajdzie wystarczająco dużo przestrzeni, aby wstawić do pomieszczenia bieżnię elektryczną. Jeśli jednak nie sprawia to kłopotu, może zainteresować Cię trenażer eliptyczny lub nowoczesny rower stacjonarny.

Jednak sprzęt fitness zapewniający efektywne treningi nie musi zajmować wiele miejsca. Do wyboru pozostają też niewielkie trampoliny czy steppery z ekspanderami, które przechowasz w schowku lokatorskim, piwnicy czy garażu. A jeśli zależy Ci na kompletnej siłowni, możesz zdecydować się na ławkę do ćwiczeń, stojak na sztangi i jeszcze więcej akcesoriów, dzięki którym zapomnisz o tym, że jesteś we własnym domu.

Czy domowa siłownia sprawdzi się dla Ciebie? Zalety i wady

Domowa siłownia sprawdzi się dla osób, które chcą uniknąć zatłoczonych miejsc i zaoszczędzić na dojazdach. Plan treningowy zrealizujesz bez czekania, aż dany sprzęt się znów będzie dostępny. Tempo dostosujesz do własnych możliwości, nie przejmując się, że wstrzymujesz kolejkę. Poza tym trening przeprowadzisz o każdej porze dnia i nocy.

Wadami takiego rozwiązania są ograniczona ilość miejsca i sprzętu. Należy pamiętać, że przy wykonywaniu ćwiczeń powinieneś wykazać się szczególną ostrożnością. Trenując pod okiem specjalisty lub w towarzystwie innych osób, możesz liczyć na wsparcie lub pomoc przy poprawie swojej techniki. W domowych warunkach musisz pilnować tego, żeby nie nabawić się kontuzji przez brak wystarczającej wiedzy.

Siłownia w domu potrafi zapewnić wiele swobody. Dowolność przy doborze sprzętu to główna z zalet. Wyposażenie dopasujesz do własnych potrzeb i przeznaczonego budżetu.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.