Prawidłowa organizacja pracy w magazynie jest niezwykle istotna dla efektywności łańcucha dostaw. Aby realizacja zadań w tym miejscu przebiegała szybko i sprawnie, pracownicy przestrzeni składowania muszą stosować się do obowiązujących tu procedur. Jednym z narzędzi na co dzień`wykorzystywanych w magazynach jest dokument znany pod nazwą listy magazynowej. Co warto o nim wiedzieć i do czego się go wykorzystuje? Sprawdź najważniejsze informacje na temat listu magazynowych i poznaj przykłady ich zastosowania.
Lista magazynowa - co to takiego?
Lista magazynowa ma postać dokumentu, który ma szczególne znaczenie w procesie kompletacji zamówień. Na tego rodzaju kartach znajdują się informacje na temat produktów i ich liczby, które pracownik będzie musiał pobrać z magazynu, aby poprawnie zrealizować zamówienie. Listy magazynowe mogą być sporządzane ręcznie, jednak współcześnie występują one już niemal wyłącznie w formie wydruków lub dokumentów wyświetlanych na ekranie urządzenia elektronicznego.
Odpowiednio sporządzona lista magazynowa jest szczególnie istotna z perspektywy pracowników magazynu. Wyszczególnienie rodzajów oraz liczby produktów, które należy skompletować, pozwala nie musieć zapamiętywać tych danych, w związku z czym proces realizacji zamówienia przebiega sprawniej. Przejrzysta karta pozwala również znacząco ograniczyć liczbę błędów popełnianych w trakcie kompletacji, a także sprawować lepszą kontrolę nad tym procesem.
Jakie dane mogą znaleźć się na liście magazynowej?
Listy magazynowe występują w wielu formach. Taka różnorodność wynika z różnic między potrzebami biznesów czy sposobami organizacji pracy w magazynie. Można jednak wyszczególnić kilka rodzajów informacji, które znajdują się na niemal każdej takiej karcie. Są to:
- nazwa, liczba oraz rodzaj produktów (dzięki tym informacjom pracownik wie, które produkty należy zabrać z półek),
- informacje na temat rozmieszczenia produktów w przestrzeni składowania (mowa tu między innymi o identyfikatorze strefy magazynu czy numerze regału)
- informacje na temat zlecenia (data, miejsce, identyfikator pracownika obsługującego zamówienie, numer zlecenia),
- dodatkowe uwagi do zamówienia,
- informacje na temat sposobu pakowania i przesyłki (w takim polu można umieścić dane na temat rodzaj wysyłki lub wskazówki dla osoby przygotowującej paczkę z zakupionymi przez klienta produktami).
Nowoczesny magazyn — szansa na zwiększenie efektywności łańcucha dostaw w firmie
W czasach intensywnego rozwoju e-commerce szybkość realizacji zamówień nabrała szczególnego znaczenia. Firmy konkurują między sobą także gwarantowaną klientom ekspresową wysyłką czy możliwością nadania paczki w dniu otrzymania potwierdzenia zamówienia. Aby więc procesy w magazynie przebiegały sprawnie i nie wiązały się z rozmaitymi błędami, warto zadbać o zapewnienie swojej działalności dostępu do nowoczesnej przestrzeni składowania.
Zaawansowane i przyjazne środowisku magazyny buduje na przykład deweloper Panattoni. Jeśli szukasz nowoczesnych przestrzeni logistycznych w województwie kujawsko-pomorskim, zajrzyj na stronę https://panattonieurope.com/pl-pl/aktualnosci/magazyny-do-wynajecia-w-kujawsko-pomorskim.