Wiadomości z Żor

Dieta pudełkowa dla sportowców

  • Dodano: 2022-04-26 11:00

Cateringi dietetyczne są dostosowywane do naszych potrzeb, dlatego też cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż często bywają kojarzone z redukcją tkanki tłuszczowej, doskonale sprawdzą się także w przypadku osób chcących utrzymać swoją wagę czy intensywnie uprawiających sport. Dieta pudełkowa przeznaczona specjalnie dla sportowców to ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy wolą więcej czasu poświęcić na efektywny trening niż przygotowywanie posiłków. Ten rodzaj diety pudełkowej charakteryzuje się większą kalorycznością i może być dostosowany pod uprawiane przez nas sporty. Odpowiednio skomponowana dieta pudełkowa poprawia pracę mięśni oraz dba o ich odbudowę po ćwiczeniach.

Energia przepisem na zwycięstwo

Podstawą diety dla sportowca jest odpowiednia ilość spożywanej energii, gdyż dyscypliny sportowe różnią się intensywnością ćwiczeń, czego konsekwencją są zwiększone potrzeby energetyczne organizmu, a co za tym idzie konieczność stosowania bardziej kalorycznej diety. Jeżeli uprawiamy sport hobbystycznie i nie potrzebujemy jadłospisu opracowanego dla nas przez dietetyka, możemy wypróbować równie dobre rozwiązanie, jakim jest dieta pudełkowa. W przypadku sportów wytrzymałościowych główne źródło spożywanej energii powinny stanowić węglowodany, spożywane zarówno przed, jak i po treningach. Istotnym składnikiem diety jest także białko, które stymuluje syntezę białek mięśniowych, czyli budowę nowych mięśni. Dieta pudełkowa stworzona z myślą o osobach uprawiających sporty siłowe zakłada włączenie do diety większej ilości białka. Niezależnie od wybranej dyscypliny sportowej, dieta pudełkowa powinna posiadać odpowiednie proporcje makroskładników, jakimi są: węglowodany, białka i tłuszcze.

Odpowiednio zbilansowane posiłki

Dobrze zbilansowana dieta pudełkowa charakteryzuje się wystarczającą ilością kalorii oraz odpowiednią ilością posiłków z zachowaniem proporcji ich makroskładników. Profesjonalnie przygotowane cateringi dietetyczne wyręczają nas w wykonywaniu niezbędnych obliczeń i dobieraniu odpowiednich produktów. Jak więc powinna wyglądać idealnie zbilansowana dieta pudełkowa? Powinna być przede wszystkim bogata w węglowodany, które stanowią główne źródło przyswajalnej energii oraz białka, niezbędne do budowania nowych mięśni. Dieta pudełkowa powinna również zawierać odpowiednią ilość tłuszczu, zwłaszcza tych roślinnych. Odpowiadają one za utrzymanie wysokiego poziomu testosteronu, a tym samym rozwój mięśni.

Dopasowanie treningów do posiłków

Dieta pudełkowa https://afterfit-catering.pl/plock/ dla sportowców zwykle składa się z 5 posiłków, których kolejność możemy dopasować do naszego rytmu dnia i ćwiczeń. By zachować odpowiednią równowagę między treningiem, a posiłkami warto pamiętać o kilku zasadach:

  • 2-3 godziny przed treningiem postarajmy się zjeść większy posiłek z odpowiednią ilością wszystkich makroskładników. Unikniemy w ten sposób dyskomfortu ze strony układu pokarmowego i skupimy się na wykonywanych ćwiczeniach,
  • przed treningiem wybierajmy węglowodany złożone, które trawią się wolniej i stabilnie uwalniają glukozę,
  • po treningu sięgnijmy po przekąskę, by uzupełnić straty glukozy. Może to być owoc lub specjalnie przygotowany posiłek, który uwzględnia nasza dieta pudełkowa,
  • godzina po treningu to odpowiedni czas na kolejny większy posiłek składający się z węglowodanów złożonych, białka i tłuszczu.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.