Wywłaszczenia dokonywane na cele publiczne wiążą się z prawem do uzyskania stosownego odszkodowania. Czy wypłata takiej rekompensaty może ulec opóźnieniu? Co jeśli tak się stanie i uprawniony nie otrzyma należnego mu odszkodowania?
Pomoc prawna przy wywłaszczeniach
Wywłaszczenia należą w głównej mierze do sfery prawa administracyjnego – oznacza to, że wypłata stosownego odszkodowania na rzecz właściciela określonej nieruchomości wiąże się z koniecznością zachowania ścisłych procedur. Dotyczy to także terminu wypłaty stosownej rekompensaty.
Osoby, które są wywłaszczane w zdecydowanej większości przypadków nie posiadają dostatecznej wiedzy i doświadczenia, które pozwalałyby im na prawidłowe oszacowanie wartości wypłacanego odszkodowania – a to jak pokazuje praktyka jest nagminnie zaniżane przez właściwe organy administracyjne.
Pomoc prawna oferowana przy wywłaszczeniach jest wręcz nieoceniona. Jedną z ciekawszych ofert na rynku w omawianym zakresie prezentuje Kancelaria Prawna Inlegis, możemy w niej znaleźć:
-
analizę stanu prawnego i faktycznego sprawy każdego klienta,
-
sprawdzenie poprawności i prawidłowości dokonanej wyceny wywłaszczanej nieruchomości,
-
bieżące wsparcie prawników w toku całej sprawy wywłaszczeniowej,
-
reprezentację klienta przed organami administracyjnymi oraz sądami,
-
sporządzanie pism administracyjnych, procesowych oraz opinii prawnych.
Czy można nie wypłacić odszkodowania za wywłaszczenie?
Jeśli wywłaszczana osoba spełnia wszystkie warunki ustawowe, odszkodowanie za pozbawienia prawa własności nieruchomości jest bezwzględnie konieczne. Problem jednak może pojawić się, gdy organ administracji nie wypłaca takiej rekompensaty w terminie.
Teoretycznie osoby wywłaszczone powinny otrzymać należne odszkodowanie w ciągu 3-4 miesięcy od wydania decyzji ZRID. Jego wypłata w tym terminie jest możliwa, o ile organ odpowiednio wcześnie podejmie właściwe kroki zmierzające do ustalenia wysokości odszkodowania.
Niestety już zaniedbanie chociażby w zakresie środków przeznaczonych na opłacenie rzeczoznawców odpowiedzialnych za wyceny wywłaszczanych nieruchomości, jak też przeprowadzania przetargów na ich usługi negatywnie odbijają się na terminie wypłaty odszkodowania.
W takiej sytuacji, Państwo jako wywłaszczeni, są pozbawieni zarówno nieruchomości, jak też należnych środków. I chociaż te drugie zostaną wypłacone z opóźnieniem, to czas oczekiwania na pieniądze, które się Państwu należą, stawia Państwa w trudnej sytuacji materialnej.
Jeśli nie dojdzie do terminowej wypłaty odszkodowania za wywłaszczenie, strona uprawniona do tego świadczenia może wnieść ponaglenie do właściwego organu – pismo składa się do organu wyższego stopnia za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie.
Jeżeli jednak okaże się, że ponaglenie zostało rozstrzygnięte na Państwa niekorzyść, mogą Państwo złożyć skargę na przewlekłość postępowania. Tę również wnosi się za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie, a organem rozstrzygającym jest Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Czy pomoc prawnika jest potrzebna?
W Polsce pomoc prawna jest dobrowolna, dotyczy to także spraw odszkodowawczych z zakresu wywłaszczeń. Samodzielne próby żądania wyższej rekompensaty pieniężnej zazwyczaj nie są skuteczne. W tym zakresie potrzebna jest bowiem odpowiednia wiedza i doświadczenie.
Moim zdaniem wsparcie prawnika jest potrzebne w każdej sprawie odszkodowawczej, zwłaszcza gdy mówimy o wywłaszczeniach dokonywanych na cele publiczne. Organy administracji wypłacają odszkodowania w znacznie zaniżonych kwotach i nie informują wywłaszczanych o możliwości żądania wpłaty wyższych rekompensat – wyjaśnia Mirosław Ochojski, prawnik z Kancelarii Inlegis.
Jeśli potrzebujecie Państwo wsparcia prawnego w zakresie procedury wywłaszczeniowej oraz podwyższenia należnego odszkodowania, zachęcamy do odwiedzenia portalu wywlaszczenie.pl
Znajdziecie tu Państwo nie tylko ofertę pomocy przy podwyższaniu wysokości rekompensaty finansowej za wywłaszczoną nieruchomość, ale także aktualizowaną i poszerzaną bazę artykułów, która w przystępny i darmowy sposób może pomóc w rozwiązaniu pojawiających się problemów związanych z tym zagadnieniem.