Wiadomości z Żor

Czy warto założyć firmowe konto bankowe?

  • Dodano: 2016-06-15 08:15, aktualizacja: 2016-06-15 08:19

Przymierzasz się do prowadzenia swojego biznesu? Zastanawiasz się nad zasadnością posiadania typowo firmowego rachunku bankowego? Poznaj wady i zalety takiej opcji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie muszą posiadać oddzielnego rachunku dla swojego biznesu. Konto firmowe - choć nie jest pozbawione minusów - ma przede wszystkim mnóstwo zalet.

By mieć jasny wgląd w firmowe finanse

Posiadając konto osobiste służące jednocześnie celom przedsiębiorstwa, trudno o przejrzystość w kwestii finansów firmy. To jeden z głównych powodów, dla których warto pomyśleć o założeniu rachunku dedykowanego przedsiębiorcom. Tym bardziej, że istnieją konta, za które banki nie pobierają opłat. Darmowe są również przelewy standardowe czy wypłata gotówki w bankomacie (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-firma-to-ja).

Możliwość zarządzania lokatami firmowymi

Kolejną zaletą posiadania rachunku dedykowanego przedsiębiorstwom jest możliwość wygodniejszego zarządzania lokatami firmowymi. Jeśli decydujesz się na zdeponowanie wolnego kapitału na lokacie w tym samym banku, wówczas "wędrówka" pieniędzy trwa do kilkunastu minut. Dzięki temu nie musisz czekać nawet kilku dni aż pieniądze po zakończeniu lokaty trafią na twój rachunek bankowy.

Możliwość korzystania z linii kredytowej w rachunku

Posiadając konto firmowe, możesz skorzystać z uruchomionej przez bank linii kredytowej. Dzięki temu będziesz mieć dostęp do dodatkowych środków z przeznaczeniem na dowolny cel, np. regulowanie należności z faktur, wypłata wynagrodzeń pracownikom, zakup nowego sprzętu. Pozwoli ci to zachować płynność finansową, która jest kluczowym czynnikiem zabezpieczającym przedsiębiorstwo przed upadłością.

 Minus - więcej loginów i haseł do zapamiętania

Posiadając dwa różne konta: osobiste i firmowe, masz jednak do zapamiętania więcej loginów i haseł. To właściwie jedyny minus przemawiający przeciwko rachunkowi bankowemu dedykowanemu przedsiębiorcom.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.