Wiadomości z Żor

Czy pranie brudnych pieniędzy należą do przestępstw finansowych?

  • Dodano: 2022-08-09 13:00, aktualizacja: 2022-08-14 21:25

Przestępstwa stypizowane w części szczególnej Kodeksu karnego zostały podzielone w sposób systematyczny. Wśród nich można wyróżnić między innymi przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko mieniu, a także przeciwko obrotowi gospodarczemu. Czy jednym z tych ostatnich jest pranie brudnych pieniędzy?

Czym są przestępstwa finansowe?

Kodeks karny nie posługuje się terminem przestępstwa finansowe. Określenie to jednak często daje się zaobserwować w języku potocznym. Występowanie przestępstw finansowych nasiliło się w ostatnich 30 latach na całym świecie. Wynika to przede wszystkim z niezwykle dynamicznego rozwoju gospodarczego wielu państw, w tym także Polski.

Zasadniczo przestępstwa finansowe można podzielić na dwie grupy. Pierwsze z nich wynikają z działań sprawców, które przynoszą im pewne korzyści materialne. Chodzi tutaj na przykład o nielegalne nabywanie cudzej własności, wykorzystywanie informacji poufnych, bądź też oszustwo, którego celem jest powiększenie swojego stanu posiadania. Natomiast drugim typem przestępstw finansowych są działania mające na celu zapewnienie ochrony nielegalnie uzyskanych świadczeń. Najlepszym przykładem jest tutaj pranie brudnych pieniędzy.

Na czym polega pranie brudnych pieniędzy?

Pranie brudnych pieniędzy polega na dokonywaniu szeregu operacji finansowych, których celem jest zalegalizowanie środków, które zostały uzyskane w sposób bezprawny. W tym celu wykorzystuje się na przykład fasadowe spółki bądź stosuje tzw. kreatywną księgowość. Czyn ten został ujęty w art. 299 Kodeksu karnego.

Istnieje kilka metod prania brudnych pieniędzy. Należy w tym kontekście wskazać na:

  • smurfing, czyli rozbijanie dużej sumy na wiele mniejszych, aby nie wzbudzać podejrzeń organów skarbowych;
  • mieszanie, a więc łączenie nielegalnie uzyskiwanych środków z zarabianymi w sposób zgodny z prawem w ramach działalności gospodarczej;
  • puste transakcje, czyli tworzenie pozornych transakcji, na podstawie których przelewane są pieniądze;
  • fikcyjny kredyt – spółka zaciąga w banku kredyt, który następnie spłaca z pożyczki zaciągniętej w innej spółce, najlepiej zarejestrowanej za granicą;
  • transferpricing, czyli zaniżanie bądź zawyżanie wartości transakcji na fakturze.

W polskich warunkach przestępcy najczęściej wykorzystują fasadowe spółki, czyli tzw. „firmy krzaki”. Przechodzą przez nie nielegalnie uzyskiwane środki, aby nie wzbudzać podejrzeń ze strony organów państwowych. W podobny sposób wykorzystywane są także „słupy”, a więc osoby prywatne, które za odpowiednim wynagrodzeniem uczestniczą w podejrzanych transakcjach.

Kary za pranie brudnych pieniędzy

Popełnienie przestępstwa prania brudnych pieniędzy wiąże się z karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Co jednak ważne, istnieje również kwalifikowany typ tego przestępstwa, który polega na działaniu sprawcy w porozumieniu z innymi osobami. W takiej sytuacji czyn ten jest zagrożony karą pozbawienia wolności w wymiarze od roku do 10 lat. Podobnie wygląda przypadek, gdy sprawca uzyskuje w wyniku przestępstwa znaczną korzyść majątkową. To jednak nie wszystko, albowiem sprawca powinien liczyć się z przepadkiem pieniędzy pochodzących z przestępstwa.

Warto również zwrócić uwagę na art. 299 § 8 Kodeksu karnego. Otóż przepis ten zawiera następującą dyspozycję: nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1 lub 2, kto dobrowolnie ujawnił wobec organu powołanego do ścigania przestępstw informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz okoliczności jego popełnienia, jeżeli zapobiegło to popełnieniu innego przestępstwa; jeżeli sprawca czynił starania zmierzające do ujawnienia tych informacji i okoliczności, sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary. Ustawodawca przyznał więc sprawcy czynu możliwość uwolnienia się od odpowiedzialności karnej w określonych warunkach.

Wśród przestępstw finansowych na szczególną uwagę zasługuje pranie brudnych pieniędzy. Czyn ten ma charakter wysoce szkodliwy społecznie, godzi bowiem w obrót gospodarczy, który jest jednym z fundamentów sprawnie działającego państwa. Wysokie kary mają na celu odstraszenie potencjalnych sprawców.

Artykuł powstał we współpracy z kancelarią Mateusz Szurman Kancelaria Adwokacka. Jeśli szukają Państwo pomocy prawnej w tej kategorii spraw to zapraszamy do bezpośredniego kontaktu telefonicznego bądź mailowego z kancelarią.

Mateusz Szurman Kancelaria Adwokacka
ul. Rynek Dębnicki 6/3
30-319 Kraków
Telefon: 604 503 070

Szurman.pl
kancelaria@szurman.pl

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.