Być może jesteś jedną z milionów osób cierpiących na zaburzenia snu. Może po prostu od czasu do czasu masz trudności z zasypianiem. Tak czy inaczej, być może zwróciłeś się do melatoniny, zanim spróbujesz leków na receptę lub dostępnych bez recepty środków nasennych.
Melatonina jest naturalnie występującym hormonem produkowanym przez mały gruczoł w mózgu (zwany szyszynką), który normalnie reguluje cykl snu i czuwania organizmu, czyli rytm okołodobowy. Kiedy światło słoneczne ustępuje miejsca ciemności, organizm zaczyna produkować melatoninę, która sygnalizuje, że nadszedł czas na sen. Jeśli jednak jesteś wystawiony na działanie światła po zachodzie słońca (niebieskie światło z telefonu też się liczy), produkcja melatoniny jest zakłócona. Oznacza to, że poziom melatoniny nie wzrasta tak, jak powinien, co może powodować trudności w zasypianiu.
Laboratoryjnie wyprodukowane lub syntetyczne suplementy melatoniny mogą pomóc w przypadku jet lag, zaburzeń fazy snu i czuwania (stan, w którym ludzie mają trudności z zasypianiem od 2 do 6 rano), niektórych zaburzeń snu u dzieci i lęku przed operacją www.mamtoo.pl/zdrowie-i-uroda/
Czy można przedawkować melatoninę ?
Przedawkowanie melatoniny jest możliwe. Ponieważ jednak nie ma standardowej dawki, eksperci nie znają dobrze ilości potrzebnej do przedawkowania.
Postacie melatoniny
Najpopularniejszą formą melatoniny są tabletki, które można przyjmować doustnie, popijając wodą przed snem. Produkty w formie płynnej zapewniają szybsze wchłanianie i szybsze rezultaty. Melatonina jest również dostępna w pastylkach i sprayach, a także w produktach połączonych z ziołami (takimi jak korzeń waleriany i passiflora). Suplementy diety zawierające melatoninę można łączyć z kannabidiolem (CBD), który według niektórych badań może mieć korzystny wpływ na sen.
Kiedy nie należy przyjmować melatoniny
Stosowanie melatoniny nie jest dobrym pomysłem dla osób z chorobami takimi jak zaburzenia autoimmunologiczne czy demencja, a także dla osób w ciąży lub karmiących piersią. Melatonina może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami - nie jest zalecana dla osób z zaburzeniami drgawkowymi, osób przyjmujących leki rozrzedzające krew oraz osób poddawanych zabiegom chirurgicznym ze względu na ryzyko wystąpienia poważnych skutków ubocznych. Może również obniżać ciśnienie krwi, dlatego osoby przyjmujące leki na nadciśnienie powinny unikać melatoniny, ponieważ takie połączenie może spowodować poważny spadek ciśnienia krwi.
Należy również pamiętać, że melatonina może wpływać na poziom hormonów, dlatego nie należy jej przyjmować, jeśli przyjmuje się leki zmieniające poziom hormonów. Dotyczy to hormonalnej kontroli urodzeń i hormonalnej terapii zastępczej mamtoo.pl
Jaką ilość melatoniny można bezpiecznie przyjmować ?
W przypadku dzieci należy rozpoczynać od najmniejszej możliwej dawki melatoniny - od 0,5 do 1 miligrama (mg) - na około 30-90 minut przed snem, przy czym maksymalna dawka wynosi 3 mg dla dzieci i 5 mg dla młodzieży (w wieku 10-19 lat).