Każdy z nas, niezależnie od tego, czy prowadzi aktywny czy też siedzący tryb życia, jest narażony na stłuczenia. Co więcej, większość pewnie doznała już kiedyś urazu, nawet podczas wykonywania zwykłych, codziennych czynności. Drobny wypadek może zdarzyć się praktycznie wszędzie: w domu, w pracy, w szkole czy na ulicy. Dobrze jest więc wiedzieć, jak sobie radzić z kontuzjami.
Jak sobie poradzić? – krok po kroku
Jeśli stłuczenie nie jest szczególnie poważne, można sobie z nim poradzić w warunkach domowych. Najlepiej zacząć od unieruchomienia uszkodzonego miejsca, jeśli to kończyna – opatrunkiem uciskowym. Zaraz po doznaniu urazu należy przyłożyć zimny kompres, kostki lodu lub bardziej profesjonalnie: wykorzystać spray czy żel chłodzący. Niska temperatura zapobiega powstaniu wylewów, poprzez zamknięcie naczyń krwionośnych. W ten sposób ograniczymy też ból i opuchnięcie.
Maść
W aptece internetowej Ale Leki można zaopatrzyć się w różnego rodzaju maści lecznicze. Najlepsza maść na stłuczenia to ta z kasztanowca (końska) lub żywokostu czy konopna. W zależności od rodzaju, maści mają działanie chłodzące lub rozgrzewające. Można je stosować nie tylko w przypadku uszkodzenia tkanki, ale także po intensywnym wysiłku fizycznym, dla złagodzenia bólów reumatycznych czy napiętych mięśni. Maści na stłuczenia przyspieszają proces regeneracji nadwyrężonej tkanki i pomagają w przypadku stanów zapalnych. Wybór takich produktów jest duży, więc warto kupować je w sprawdzonych sklepach i aptekach, by otrzymać maść najwyższej jakości.
Żel
W aptekach znajdziemy także szeroki wybór żeli, które pomogą uszkodzonej tkance szybko wrócić do pełni sprawności. Dobrze jest mieć pod ręką żel chłodzący – podobnie jak zimny kompres minimalizuje opuchnięcia, siniaki oraz zmniejsza ból, zawiera jednak wiele naturalnych składników, więc zapewnia dużo dodatkowych korzyści dla zdrowia. Dobrze sprawdzają się żele zawierające heparynę lub jej pochodne – substancje te wspomagają naczynia krwionośne, poprawiają mikrokrążenie, działają przeciwzapalnie i zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Najlepiej nakładać środek kilka razy dziennie żeby ukoić ból i przyspieszyć gojenie.
Rozgrzać stłuczenie
Dzień (lub kilka dni) po stłuczeniu zimne okłady i maści chłodzące można wymienić na te rozgrzewające. Ciepło pozwoli na szybsze wchłonięcie krwiaka. Można zastosować wymienioną już wcześniej maść końską albo termofor.
Mniejsze siniaki
Jeśli stłuczenie nie jest szczególnie rozległe, nie trzeba stosować skomplikowanych metod leczniczych. Organizm szybko sobie poradzi z drobniejszymi siniakami. Tego typu podskórne wylewy krwi znikają zwykle w ciągu 10 dni. Stosowanie chłodzących maści powinno w zupełności wystarczyć.
Odpoczynek
Samo stosowanie leków i maści to nie wszystko. O stłuczoną tkankę trzeba zadbać. Należy unikać nadwyrężania i w miarę możliwości oszczędzać uszkodzone miejsce. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można unieruchomić obolałą część ciała, np. bandażem elastycznym. Przy kontuzjach kończyn dolnych dobrze jest odpoczywać z uniesionymi nogami, żeby zmniejszyć obrzęk i ułatwić odpływ krwi.
Kąpiele
Jeśli po wystąpieniu urazu ból nie ustępuje przez dłuższy czas, warto skorzystać z kąpieli w soli leczniczej. W aptekach można znaleźć sole jodobromowe, które mają wiele korzystnych dla zdrowia właściwości, m.in. wspomagają krążenie, łagodzą ból, przyśpieszają regenerację tkanki, poprawiają odporność.
Kiedy do lekarza?
Nie każde stłuczenie można wyleczyć samodzielnie. Jeśli ból nie ustępuje przez dłuższy czas, nasila się i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, należy udać się do specjalisty. Możliwe, że doszło do poważniejszych uszkodzeń, np. pęknięcia kości czy skręcenia stawu. W przypadku poważnego stłuczenia głowy, szyi lub kręgosłupa do lekarza trzeba pójść niezwłocznie.
Stłuczenia bywają bardzo bolesne i uciążliwe, a w niektórych przypadkach mogą nawet znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na szczęście wiesz już jakie sposoby stosować, by poradzić sobie z tym problemem. Pamiętaj, że podejmowane przez nas działania zawsze muszą być uzależnione od nasilenia urazu.