Wiadomości z Żor

Bariery i zapory parkingowe – blokada miejsca parkingowego

  • Dodano: 2023-03-02 08:00, aktualizacja: 2023-03-02 08:14

Wjeżdżanie samochodów oraz pozostawianie ich w miejscach niedozwolonych stanowi poważny problem dla administratorów parkingów, placów, dróg wewnętrznych oraz ulic miejskich. Pomocne w organizacji takich miejsc są bariery parkingowe składane, słupki betonowe, odbojnice i barierki wygrodzeniowe.  Wszystkie te elementy skutecznie uniemożliwiają wjazd na zarezerwowane miejsce parkingowe oraz w niedozwolone strefy.

Organizacja miejsc parkingowych 

Organizacja systemu parkowania samochodów w mieście, na osiedlach i przy centrach handlowych jest sprawą coraz trudniejszą, ponieważ liczba aut ciągle rośnie. Natomiast przestrzeń, jaką można przeznaczyć na parking, jest mocno ograniczona. Z tego powodu często już na etapie projektowania nowych obiektów  podejmowana jest decyzja o garażu podziemnym. Jednak bez względu na przyjęte rozwiązania parkingowe zarządca lub deweloper musi zdecydować o różnych aspektach organizacyjnych oraz sposobach rezerwacji miejsc parkingowych i formie zabezpieczeń. 

Blokada parkingowa – rodzaje zabezpieczenia miejsc parkingowych 

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów zabezpieczeń parkingowych. Niektóre z nich służą bezpieczeństwu zostawionych aut, inne do rezerwacji miejsca parkingowego, a jeszcze inne wyznaczają przestrzeń parkingową. 

  • Bariera wygrodzeniowa – może być wykorzystywana do organizacji ciągów komunikacyjno-zabezpieczających przy dużych imprezach. Natomiast bariery drogowe mogą być ustawiane na obiektach mostowych, schodach oraz wzdłuż ciągów jezdnych. Zgodnie z normą PN-EN 1317 bariery powinny być klasyfikowane ze względu na poziom powstrzymywania, odkształcania wyrażone szerokością zabezpieczającą oraz poziomem intensywności zderzenia. 
  • Zapora parkingowa – chodnikowa lub drogowa ma zabezpieczać miejsca o podwyższonym natężeniu ruchu oraz teren, gdzie auta poruszają się z dużą prędkością. Słupki (np. betonowe) dopuszczalne są także w miejscach, gdzie przewidywane skutki wypadków mogą być poważniejsze niż skutki uderzenia w barierę. 
  • Nietypowym rodzajem bariery parkingowej jest odbojnica, która przypomina kształtem grube barierki. Mogą być one wykonane ze stali, batonu, drewna oraz plastiku. Wykorzystywane  są również jako blokada parkingowa.
  • Słupki parkingowe składane – mają zabezpieczać zarezerwowane miejsce parkingowe przed niepowołanymi osobami, które chciałyby w danym miejscu zaparkować swoje auto.  

Blokada miejsca parkingowego – zapory i blokady miejskie

Zapora lub blokada parkingowa jest elementem zabezpieczającym przed dostępem dla pojazdów nieupoważnionych do parkowania w danym miejscu postojowym lub do wjazdu na określony obszar. Mogą występować w formie stałej (np. przenośne słupki, odbojnice) oraz składanej (np. słupki parkingowe zamykane na zamek lub kłódkę).

Problemem na parkingach jest także zajmowanie przez jednego kierowcę jednocześnie trzech miejsc parkingowych, parkowanie w miejscach niedozwolonych, oraz  niewystarczające umiejętności prowadzenia auta niezbędne do parkowania. To wszystko sprawia, że na parkingach brakuje miejsc postojowych. Posiadając blokadę parkingową, mamy pewność, że zawsze, gdy wjedziemy na parking, będzie na nas czekać zarezerwowane miejsce. 

Niewystarczające umiejętności parkowania mogą doprowadzić nie tylko do zajęcia kilku miejsc postojowych, ale również do sytuacji niebezpiecznych, np. uderzenia w inny pojazd lub stoczenie się auta na chodnik albo drogę z wyżej położnego parkingu. Takim przypadkom zapobiegają zapory parkingowe lub bariery.

Bariery i zapory parkingowe lub drogowe są instalowane dla bezpieczeństwa kierowcy. Dodatkowo ułatwiają organizację parkingów i przestrzeni miejskiej.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.