Wiadomości z Żor

Automatyka do bram - sposób na zwiększenie prestiżu i wygody właścicieli każdej posesji

  • Dodano: 2020-04-17 10:30

Rozwiązania technologiczne stale poprawiają komfort życia i wyręczają nas w wielu zadaniach. Coraz więcej usprawnień towarzyszy nam również na co dzień w naszych domach. Przykładem może być automatyka do bram – specjalny system, który nie tylko podnosi prestiż właścicieli danej posesji, ale też po prostu zwiększa naszą wygodę. W wielu budynkach użyteczności publicznej jest to również dodatkowy element zabezpieczający. Jakie rozwiązania są dostępne na rynku? O jakie funkcje warto pytać przy zakupie automatyki do bram wjazdowych?

Automatyka do bram – posesje prywatne

W Polsce najczęściej spotykamy się z napędami mechanicznymi oraz elektrohydraulicznymi. Taki wybór wiąże się przede wszystkim ze zmiennością warunków atmosferycznych w naszym kraju. Na każdy zestaw automatyki do bram składają się urządzenia sterujące oraz siłowniki, które są odpowiedzialne za otwieranie i zamykanie poszczególnych skrzydeł. Najczęściej spotkamy się z tymi o konstrukcji śrubowej – stosuje się je przy napędzie mechanicznym. Jeśli brama zamontowana jest na bardzo szerokich słupach, lepszym wyborem będą siłowniki z łamanym ramieniem.

Jeśli zdecydujemy się natomiast na napęd elektrohydrauliczny, konieczne będzie zastosowanie siłowników hydraulicznych. Niezależnie od zastosowanego mechanizmu, przy doborze mocy siłowników będziemy musieli uwzględnić parametry bramy wjazdowej, tzn. długość każdego skrzydła, jego ciężar, odległość osi zamontowanych zawiasów od krawędzi słupka oraz miejsce potrzebne na to, by zamontować siłownik.

Trzeci rodzaj stosowanych technologii to napędy podziemne – są właściwie niewidoczne, ale w tym przypadku trzeba się liczyć z bardzo wysokimi kosztami. Ich montaż często wymaga odpowiedniej konstrukcji bramy wjazdowej, niezbędne jest także wydajne odwodnienie siłowników, dlatego najlepiej zdecydować się na montaż tego rozwiązania przy wznoszeniu ogrodzenia.

Jaki zestaw automatyki do bram o dużym obciążeniu?

A co z automatyką do bram przesuwnych? To rozwiązanie będzie najlepszym wyborem tam, gdzie brama wykonuje ok. 50 cykli otwierania i zamykania na dobę. Sprawdzą się przede wszystkim w obiektach przemysłowych oraz na strzeżonych osiedlach czy parkingach. Przy zakupie powinniśmy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją poszczególnych systemów, uwzględniając ciężar i wielkość obsługiwanej bramy. Rekomenduje się, by automat nie musiał wykorzystywać pełni swojej mocy, dzięki czemu mechanizm będzie pracował dłużej bez występowania awarii.

Sam mechanizm nie wykorzystuje tutaj siłowników. Zamiast nich stosuje się listwę zębatą montowaną na całej długości bramy. Warto mieć na względzie, że jej wybór będzie miał wpływ na płynność i głośność pracy systemu. Jeśli zależy nam na tym, by brama otwierała się cicho, najlepiej wybrać listwę z tworzywa sztucznego. Można ją jednak zastosować tylko w przypadku lekkich konstrukcji.

Zasilanie systemu

Aby napęd mógł działać bez zarzutu, niezbędne będzie doprowadzenie przewodów zasilających. Powinny one zostać dobrze zabezpieczone i wkopane na odpowiedniej głębokości, by nie uległy uszkodzeniu. Jeśli chcesz zastosować automat do bramy na własnej posesji i nie potrzebujesz dużej mocy napędu, znajdziesz na rynku systemy wyposażone we własne akumulatory albo wyposażone w lampy solarne.  

O jakie funkcje warto zapytać producenta automatyki do bram?

Napędy do bram wjazdowych to rozwiązanie, które staje się coraz powszechniejsze i jest ciągle udoskonalane. Już na etapie zakupu systemu warto zapytać o wszelkie jego funkcje i dostosować je do własnych oczekiwań. Zupełną podstawą jest system bezpieczeństwa, który uniemożliwia zamknięcie się bramy, kiedy na swojej drodze napotka ona przeszkodę – w ten sposób unikniemy przykrych wypadków czy porysowania karoserii samochodu.

Warto również dowiedzieć się, czy automat do bramy posiada funkcję miękkiego startu i stopu, która chroni części systemu przed nadmierną eksploatacją. System powinien też automatycznie przechodzić w tryb stand-by, co pozwoli nam oszczędzać energię elektryczną. Oprócz tego możemy spotkać się z szeregiem dodatkowych usprawnień, które podniosą komfort korzystania z napędów – zapytajmy o możliwość sterowania systemem z poziomu smartfona, funkcję furtki czy samoczynne zamykanie bramy po upływie określonego czasu. Choć nie są one niezbędne, znacząco wpłyną na wygodę korzystania z automatów do bram wjazdowych.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Marek

    Dla mnie właśnie funkcje napędu do bramy są kluczowe. Dlatego postawiłem na automatykę od firmy BFT, ponieważ mogę zsynchronizować bramę z telefonem, dzięki czemu wracając z pracy nie muszę szukać pilota :) Plusem jest również zmienny moment obrotowy, który wpływa zarówno na bezpieczeństwo jak i na wolniejsze zużywanie się napędu.

  • święty

    Też mam BFT, a dokładnie zestaw Athot Kit AC A40. Korzystam od pół roku i jestem zadowolony. Bardzo przydatny jest system detekcji przeszkód.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.