Wiadomości z Żor

Autodestrukcyjny smartfon - nowy trend w bezpieczeństwie gadżetów?

  • Dodano: 2017-12-08 08:30, aktualizacja: 2017-12-08 08:34

Wprawny złodziej elektronicznego sprzętu prędzej czy później przedrze się przez większość zabezpieczeń świeżo upolowanego smartfona. A gdyby tak pozbawić go zdobyczy, w ułamku sekundy niszcząc stracony gadżet specjalnym sygnałem?

Smartfon w niepowołanych rękach to potencjalne źródło niewyobrażalnych wręcz kłopotów – zgromadzone na nim dane mogą posłużyć do popełnienia całej masy cyberprzestępstw, które obciążą stan naszego konta. Grupa naukowców stworzyła w związku z tym broń ostateczną przeciw takim działaniom – system autodestrukcji, który w mgnieniu oka dosłownie miażdży telefon od środka.

Zdalna destrukcja

Najważniejszym elementem tego niszczycielskiego rozwiązania jest specjalny polimer, który zostaje umieszczony w pobliżu procesora smartfona. Polimer ten bardzo gwałtownie reaguje na ciepło, natychmiast rozszerzając swoją objętość. Kiedy nadchodzi więc moment zniszczenia urządzenia, bateria wysyła silny impuls energii do otaczających go elektrod. Rozgrzany polimer raptownie rośnie, zgniatając procesor i czyniąc telefon zupełnie bezużytecznym. Badacze z Arabii Saudyjskiej odpowiedzialni za projekt podkreślają, że destrukcji można dokonać zdalnie – z powodzeniem przetestowano niszczenie za pomocą sygnału przesłanego przez system GPS.

Przyszłość smartfonowych zabezpieczeń?

Arabscy uczeni są przekonani o użyteczności swojego projektu, twierdząc, że takie rozwiązanie jest nie tylko skuteczne, ale i też nietrudne do wprowadzenia przy produkcji smartfonów. Ich pomysł może zdobyć popularność, gdyż zagrożenie kradzieżą telefonu jest niestety wszechobecne. Zabezpieczać się na jej wypadek można na różne sposoby – jedni inwestują w bogato wyposażone modele telefonów, wspomagane dodatkowymi zabezpieczeniami, inni zaś wolą zabezpieczyć się finansowo, korzystając z usług specjalistycznych firm, np. Gadget Cover, oferujących polisy na wypadek kradzieży smartfonu – https://www.gadget-cover.com/mobile-phone-insurance.


Póki co, system autodestrukcji znajduje się w fazie prototypu, więc miłośnikom gadżetów pozostaje na razie trzymać się tych mniej efektownych rozwiązań.

Wzmocnione zabezpieczenia telefonu czy polisa ubezpieczeniowa – na rynku nie brakuje rozwiązań na wypadek kradzieży telefonu. W przyszłości być może dołączy do nich system niszczący kluczowe komponenty smarftonu, który ma szansę pokrzyżować szyki niejednemu amatorowi cudzego sprzętu elektronicznego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.