Żory - portal miejski Zory.com.pl

Wiadomości z Żor

ZTK oficjalnie przestaje odbierać odpady

  • Dodano: 2017-10-24 14:00

Wiemy już, jaka firma będzie odpowiedzialna za wywóz odpadów w mieście. Zakład Techniki Komunalnej oficjalnie ograniczył swoją działalność.

Sytuacja ZTK była niepewna od lipca tego roku, kiedy pracownicy usłyszeli, że w zakładzie szykują się zwolnienia grupowe w związku z ograniczeniem działalności spółki. W sprawie wypowiedział się także prezydent Żor, Waldemar Socha, który wyjaśnił przyczyny ograniczenia zadań podmiotu w kwestii gospodarki odpadami.

Pod koniec sierpnia w Urzędzie Miejskim sierpnia odbyło się spotkanie z udziałem prezydenta miasta, Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu, Gospodarki Komunalnej, Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska, prezesa ZTK Olgierda Zarasia i przedstawicieli pracowników spółki. Wtedy też dokładnie wyjaśniono przyczyny zmian w zakładzie. Socha uzasadnił, że od stycznia 2017 roku spółka zaczęła notować spadek zysków, aby w maju i czerwcu ponosić straty na poziomie nawet 270 tys. złotych.

Drugim powodem był brak instalacji do przetwarzania odpadów w ZTK, co mogło znacząco utrudnić osiągnięcie minimalnych poziomów recyklingu odpadów, które do 2020 roku muszą dojść do 50 proc. Miasto nie możliwości zainwestowania w taką instalację, ponieważ Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami nie pozwala na ich budowę, a jedynie korzystanie z już istniejących. Stąd decyzja prezydenta i Rady Miejskiej. W czasie rozmów z załogą ZTK trwał już przetarg na wyłonienie nowej spółki, która miała przejąć dotychczasowe obowiązki zakładu.

Postępowanie zakończyło się 30 września, a swoje oferty przedłożyły 3 podmioty: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o. o. z Jaworzna, Przedsiębiorstwo Techniki Sanitarnej ALBA Sp. z o.o. z Chorzowa i Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowo - Usługowe „KOMART” Sp. z o.o. z Knurowa. Ostatecznie to trzeci oferent będzie odpowiedzialny za gospodarowanie miejskimi odpadami. Nie tylko podał najniższą cenę, ale także jako jedyny zawarł w swojej ofercie prowadzenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Miasto będzie musiało wyłożyć na ten cel prawe 30 mln złotych.

W związku ze zmianą spółki odpowiedzialnej za odbiór i wywóz śmieci od 1 listopada zmienią się zasady w segregacji odpadów, o czym informowaliśmy kilka dni temu.

Najnowsze informacje z Żor w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • ŻP

    Ja wszystko rozumiem ale te 2 worki trawy to paranoja !

  • Joanna Wikłacz

    Reforma śmieciowa polegała m.in. na zmianie kryteriów w naliczaniu opłat. Zrezygnowano z opłat uzależnionych od ilości kubłów na rzecz ilości osób zameldowanych pod jednym adresem. Po zmianach liczyła się ilość osób, a nie ilość śmieci. A w nowej rozpisce - niespodzianka. Pojawiło się ograniczenie ilości przyjmowanych odpadów segregowanych. Odpady Bio- max. 2 szt. Paranoja.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.