Wiadomości z Żor

Żorzanin zwycięzcą konkursu na opowiadanie!

  • Dodano: 2021-10-07 11:15

Pisarz z Żor – Przemysław Karbowski został zwycięzcą konkursu „Korfantastic” na opowiadanie fantastyczno-historyczne nawiązujące do powstań śląskich i postaci Wojciecha Korfantego, organizowanego przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

Opowiadanie inspirowane powstaniami śląskimi i Wojciechem Korfantym

Jury składające się pracowników Działu Historii Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego pod przewodnictwem Michała Spurgiasza  w konkursie „Korfantastic” w kategorii literackiej, nagrodziło następujące opowiadania: „Wysłannicy” autorstwa Przemysława Karbowskiego, „Góra św. Anny”  Macieja Rapy, „Skarbek-1” Kamila Bednarka, „Kurier” Małgorzaty Sikory i „Przechera” autora pod pseudonimem Lisioł.

To już kolejne wyróżnienie dla żorzanina. Warto podkreślić, że w tym roku Przemysław Karbowski był nominowany do Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Żory w kategorii twórczość artystyczna.

Zwycięskie opowiadania, w tym praca mieszkańca Żor ukazały się w „Korfantówce”, czyli jednodniówce wydawanej nieregularnie przez Instytut. Periodyk można pobrać ze strony internetowej instytutkorfantego.pl. Uwaga! Osoby, które chciałyby odebrać gazetę w wersji papierowej mogą to zrobić w informacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach. Ilość jest ograniczona!  Na pierwszą osobę, które poda hasło „Wysłannicy” oprócz gazety czekał będzie okolicznościowy album poświęcony powstaniom śląskim.

Przemysław Karbowski od urodzenia mieszka w Żorach, maturę zdał w II Liceum Ogólnokształcącym, ukończył filozofię na Uniwersytecie Śląskim, z zawodu jest operatorem maszyn i urządzeń, a poza etatem zajmuje się pisaniem. Od 2013 roku publikuje opowiadania i miniatury w czasopismach i magazynach internetowych. Jego twórczość pojawiała się na łamach „Nowej Fantastyki”, w której debiutował, w „Fantastyce Wydaniu Specjalnym”, „OkoLicy Strachu”. „Bramie”, „Histerii” oraz „Szortalu Na Wynos”, gdzie publikował głównie humoreski inspirowane wydarzeniami biblijnymi. Jest również współautorem antologii tematycznych z gatunku science-fiction, fantasy, grozy i literatury obyczajowej, które to zbiory współtworzył jako laureat konkursów oraz na zaproszenie wydawnictw i redaktorów prowadzących, m.in. w antologii historii alternatywnych „Niedoczekanie”, antologii opowiadań podróżniczych „Gdzieś daleko stąd” czy antologii horroru industrialnego „Maszyna”.

W roku 2020 jego teksty pojawiły się w wydanej przez wydawnictwo Phantom Books antologii „The best of HISTERIA”, na którą złożyły się opowiadania uznane przez redakcję za najlepsze w historii magazynu „Histeria” oraz w sygnowanym przez wydawnictwo Dom Horroru tomie „W cieniu Bangor”. Oprócz krótkich form, Karbowski jest również autorem powieści „Polowanie na Dianę”, której akcja rozgrywa się w Żorach w latach 80-tych, opublikowanej jako e-book przez Oficynę Wydawniczą RW2010 w 2018 roku. Przemysław Karbowski jest także trzykrotnym zdobywcą tytułu „Histeryka miesiąca” za najlepsze opowiadanie numeru magazynu „Histeria” w głosowaniach czytelników. Wyróżniono go za teksty „ Pamiątka z tuberkulozy”, „ Oratorium ” i „Naprawiacz lalek”. Jako historyk-amator miesza w swojej twórczości fikcję literacką z autentycznymi wydarzeniami i postaciami, kreśli historie alternatywne i political-fiction, nie stroni od obyczajowej groteski czy tekstów humorystycznych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również