Jest to indeks, który porównuje, jakie warunki dla zdrowego życia obywateli tworzą w Polsce miasta na prawach powiatu. Zespół badawczy przeanalizował blisko 70 czynników, wpływających na zdrowie miast, ostatecznie wyłaniając 8 obszarów kluczowych dla tworzenia najlepszych warunków do życia.
Miasto Żory zajęło drugie miejsce w kategorii Ludność i pokolenia
W tym obszarze uwględniona jest mediana wieku ludności, wskaźnik feminizacji, który pokazuje, ile kobiet przypada na 100 mężczyzn. Trzeci wskaźnik pokazuje saldo migracji ogółem, mierzone na 1000 osób. Uwzględniono również zgony z powodu chorób o cywilizacyjnym charakterze – odpowiednio z powodu nowotworów i chorób układu krążenia na 100 tys. ludności.
W tegorocznej edycji Indeksu Zdrowych Miast liderem w kategorii Ludność i pokolenia pozostał Rzeszów. Na trzecim miejscu zaraz za Żorami uplasowały się Suwałki.
Miasta zostały ocenione w ośmiu kategoriach: zdrowie, ludność i pokolenia, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń. Pomysłodawcami są Grupa LUX MED, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej.
Indeks Zdrowych Miast stanowi syntetyczny wskaźnik pokazujący jak zróżnicowane są miasta w Polsce pod względem tworzenia przez nie sprzyjającego zdrowiu otoczenia społecznego, infrastrukturalnego oraz środowiska. Tegoroczna edycja Indeksu potwierdza zróżnicowania, które obserwujemy pomiędzy miastami. Warto podkreślić, że nie ma miasta „idealnego”, które w każdym z obszarów byłoby liderem, ale też nie ma miasta „najgorszego”, wypadającego najgorzej we wszystkich kategoriach. Organizatorzy mają nadzieję, że prezentowany Indeks będzie narzędziem, które w coraz większym stopniu będzie wspierało decyzje dotyczące określonych działań na rzecz zdrowia mieszkańców.