Wiadomości z Żor

Żory: Inwestycje w mieście w 2019 roku

  • Dodano: 2019-03-11 16:00

Znamy plany inwestycyjne w Żorach na 2019 rok. Wśród nich m.in. modernizacja dróg, rewitalizacja parku w Baranowicach czy stadion lekkoatletyczny. Sprawdź, jak wkrótce będą wyglądać Żory!

Remonty dróg, przebudowa terenu w okolicy dworca PKP Żory, rewitalizacja parku w Baranowicach, stadion lekkoatletyczny przy ZS nr 6 Żory – to i wiele innych inwestycji jest w planach UM Żory na 2019 rok. Co nowego pojawi się w mieście?

Żory: Remonty dróg w 2019 roku

UM Żory zamierza wdrożyć szereg modernizacji infrastruktury drogowej na terenie miasta. Plan dotyczy dróg, skrzyżowań, wiaduktów i chodników.

Najdroższą inwestycją drogową w 2019 roku jest projekt i roboty budowlane związane z likwidacją przejazdu kolejowo-drogowego, budową skrzyżowania bezkolizyjnego i przejścia podziemnego dla pieszych pod linią kolejową. Przewidywany koszt tego przedsięwzięcia to prawie 9,6 mln złotych netto (plus 400 tys. złotych dla inżyniera kontraktu). Przetarg ma zostać rozpisany w październiku 2019.

Żory: Inwestycje drogowe w 2019 roku

  • przebudowa skrzyżowania DK-81 z ul. Familijną (orientacyjny koszt to 1,58 mln złotych netto)
  • modernizacja wiaduktu w ciągu ul. Pszczyńskiej (orientacyjny koszt to blisko 4,88 mln złotych netto)
  • przebudowa ul. Rybnickiej na odcinku od Ronda Rowieńskiego do Ronda Gliwickiego (orientacyjny koszt 406 tys. złotych netto, przetarg ma ruszyć w maju)
  • budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Wodzisławskiej z ul. Rolniczą (orientacyjny koszt 406 tys. złotych netto, postępowanie przetargowe w kwietniu)
  • budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK-81 z ul. Pukowca (przewidywana suma zamówienia to 203 tys. złotych netto, przetarg najprawdopodobniej w marcu)

Żory: Projekty sportowe, rewitalizacja szkół, rekreacja

Żorscy urzędnicy będą w najbliższych miesiącach stopniowo realizować postępowania przetargowe na szereg inwestycji służących mieszkańcom. To m.in. poszerzanie zaplecza sportowego szkół, rewitalizacja terenów zielonych.

Trzy projekty, które pochłoną najwięcej pieniędzy z budżetu miasta to:

  • renowacja zespołu parkowo-pałacowego w Baranowicach oraz budowa parku rekreacyjno-sportowego – przewidywany koszt inwestycji to blisko 16,3 mln złotych netto (oczekiwany termin wszczęcia postępowania przetargowego przypada na czerwiec);
  • budowa stadionu lekkoatletycznego wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy Zespole Szkół nr 6 Żory – szacunkowy koszt projektu to 6,64 mln złotych netto
  • budowa hali sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Żory – przewidywana kwota zamówienia to prawie 6,2 mln złotych netto (przetarg zaplanowany na czerwiec 2019)

Ponadto, modernizacji doczeka się budynek przy ul. Biskupa 38-40 (za kwotę blisko 3,1 mln złotych netto) i targowisko przy ul. Folwareckiej (orientacyjny koszt remontu to 325 tys. złotych netto, przetarg najpewniej w sierpniu). Zawodnicy Klubu Sportowego Gepardy Żory zyskają zaplecze socjalne przy boisku baseballowym. Kwota, jaką UM Żory przeznaczy na ten projekt to ok. 162 tys. złotych netto.

Budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baranowicach przejdzie rozbudowę za orientacyjną sumę 1,15 mln złotych netto, a hala sportowa przy Zespole Szkół nr 3 w Żorach zyska zaplecze sanitarno-szatniowe (koszt projektu to ok. 772 tys. złotych netto). Zespół Szkół Budowlano-Informatycznych przez termomodernizację za ok. 1,47 mln złotych netto. Postępowania przetargowe dotyczące tych inwestycji mają ruszyć w czerwcu. W marcu UM Żory planuje ogłosić konkurs ofert na modernizację bloku żywieniowego w Szkole Podstawowej nr 17.

Zespół Zarządzania Energią w UM Żory zajmie się wdrażaniem programu SOWA – Inteligentne oświetlenie w Żorach – poprawa efektywności energetycznej oświetlenia zewnętrznego. Inwestycja ta ma pochłonąć ponad 3,36 mln złotych; przetarg najpewniej ruszy w kwietniu. Poza tym, tor rolkarski w Parku Cegielnia zyska nowe oświetlenie. Koszt wdrożenia tego projektu to 250 tys. złotych netto.

Komentarze (6)    dodaj »

  • lulok

    [...] na rynku

  • Xxl

    Rondo w Rogoznej

  • Jenek1910

    Mamy już drugą połowę maja 2019 roku a na temat ronda na ul. wodzisławska-rolnicza brak konkretnych informacji

  • Janek1910

    Ronda nie będzie bo radni oraz prezydent mało uwagi poświęcają bezpieczeństwu na drogach bo na to bezpieczeństwo w newralgicznych miejscach radni przeznaczyli ok.7 mln złotych netto a na renowacje pałacu do którego urząd podchodzi już któryś raz wydaje 16 mln netto co oczywiście nie jest koniec wydatków.. oby nie było tak jak z muzeum ognia który był dziurą bez dna wydatków i tylko sam prezydent i księgowy wie ile faktycznie kosztował ten pomnik Waldemara Sochy który stoi pusty i chyba tylko sam prezydent go czasem służbowo odwiedza a może kupuje bilet .. osobiście uważam że rada miasta powinna przeprowadzić referendum wśród mieszkańców Żor czy chcą inwestycji w drogi ,chodniki i oświetlenie czy topienie kolejnych pieniędzy w coś co trzeba będzie utrzymywać i co będzie nierentowne ,, dlaczego drogi i chodniki .. miasto w ostatnim czasie wydało w różnych częściach Żor wiele zezwoleń na budowanie domów i z tych posesji biorą podatki ale o drogach już zapomnieli .. a drogi to bezpieczeństwo komunikacyjne a chodniki to dodatkowy element bezpieczeństwa .. zdaje sobie sprawe ze może i są problemy z uzyskaniem zgód właścicieli posesji czy pól .. ale skoro mamy spec ustawę wywłaszczeniowa to nie może jedna osoba czy pare rodzin blokować inwestycji drogowych służących bezpieczeństwu .. No chyba ze między władza ,radnymi istnieje jakiś nieformalny układ ..

  • Zuzik

    W pełni popieram wypowiedzMieszkania Rogoźnej

  • Tadeusz

    Sygnalizacja świetlna, Szkoła tylko w Baranowicach, a w Kleszczowie dzieci do szkoły na dwie zmiany?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również