Wiadomości z Żor

Żory dołączyły do kampanii Dzień Bez Śmiecenia!

  • Dodano: 2024-05-06 08:15, aktualizacja: 2024-05-06 08:31

Urząd Miasta Żory w tegorocznej kampanii dołącza do kampanii Dzień Bez Śmiecenia, którą prowadzi Rekopol – Organizacja Odzysku Opakowań S.A. Celem jest nauczenie nas wszystkich, jak dbać o środowisko poprzez mądre gospodarowanie odpadami.

Aby nie generować odpadów i kolejnych ulotek, które finalnie wylądują w koszu na śmieci, przekazywana jest elektroniczna kartka, która przekierowuje na stronę internetową. Znajdziemy na niej wiele wartościowych treści: zasady segregacji, filmy edukacyjne, plakaty oraz obalone mity dotyczące odpadów.

Z tej okazji w aplikacji EcoHarmonogram od 11 maja wrzucane będą wartościowe treści, dotyczące prawidłowych zasad gospodarowania odpadami. Żorski magistrat zachęca mieszkańców do zainstalowania aplikacji (EcoHarmonogram jest darmową aplikacją do ściągnięcia na systemy operacyjne: Android, Windows Phone i iOS).

Jak Urząd promuje ograniczenie powstawania odpadów?

  • woreczki wielorazowego użytku na pieczywo i owoce – wydawane były mieszkańcom zarówno w siedzibie Urzędu, na PSZOK oraz spółdzielniach mieszkaniowych. Mają na celu ograniczanie użytkowania reklamówek tzw. „zrywek”, które są powszechnie używane w sklepach. Są one wykonane z materiału LDPE (polietylenu o małej gęstości), który jest surowcem bardzo trudnym do recyklingu. Finalnie trafiają one na wysypiska śmieci, do lasów, rzek czy morza a tam rozkładają się nawet 400 lat, co stanowi poważny problem dla ekosystemów.
  • torby na zakupy wielokrotnego użytku – wydawane były mieszkańcom podczas tegorocznej akcji „Wymień surowce wtórne za sadzonki”. Mają na celu ograniczanie zakupu toreb foliowych czy papierowych na zakupy, które zazwyczaj są wykorzystywane jednokrotnie i finalnie lądują w koszu na śmieci. Przyczyniają się tym samym do generowania zwiększonej ilości odpadów, które należy zagospodarować. 
  • butelki na wodę wielorazowego użytku – dzięki temu ograniczamy ilość odpadów z materiału PET (polietylenu o dużej gęstości). Pamiętajmy, że za odpowiednie zagospodarowanie odpadów (w tym ich recykling) płacimy MY – mieszkańcy. Co zrobić aby otrzymać taką butelkę? Śledź nasze media społecznościowe.

Pamiętajmy, że zapobieganie powstawania odpadów to najbardziej pożądany sposób postępowania z odpadami, który w hierarchii jest na pierwszym miejscu!

W dzisiejszych czasach w dobie rosnącego konsumpcjonizmu wyeliminowanie generowania odpadów jest coraz trudniejsze. Zakupy internetowe, kupowanie gotowego jedzenia w jednorazowych opakowaniach przyczyniają się do zwiększania ich ilości. Dlatego tak ważne jest, żeby nauczyć się właściwie postępować z produkowanymi odpadami.

Kolejnym krokiem hierarchii postępowania z odpadami jest ich właściwe przygotowanie do ponownego użycia.

Dlatego poprzez odpowiednią edukację, chcemy budować świadomość naszych mieszkańców - informuje UM Żory.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również