Wiadomości z Żor

Żory chcą wykorzystać geotermię

  • Dodano: 2024-06-06 19:30, aktualizacja: 2024-06-07 10:25

Wykorzystanie geotermii w ciepłownictwie w Polsce to wciąż unikalne projekty. Wśród miast, które wykorzystują podziemne wody do ogrzewania domów, należy obecnie m.in. Konin, Sieradz, Koło. Żory również chcą sięgnąć po energię geotermalną. Jednak tym razem nie chodzi o wykorzystanie ciepła z podziemnych wód, a geotermię z podziemnych skał.

Żory chcą wykorzystać geotermię

Inwestycję sfinansują Żory, wraz z prywatnym partnerem amerykańskim. Jej realizacja pozwoli na produkcję taniej energii elektrycznej oraz ciepła, które trafią nie tylko do budynków użyteczności publicznej, ale i mieszkań żorzan.

- Planujemy wykorzystanie energii geotermalnej do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła do ogrzewania mieszkań w Żorach. Jeżeli uda nam się zrealizować ten projekt, będziemy pierwszym miastem w Polsce, które będzie korzystać z takich źródeł. Są oczywiście miejsca, gdzie wykorzystuje się wody geotermalne. My nie mamy takich wód, ale za to mamy wyjątkowo gorące skały i właśnie ich energię chcemy wykorzystać. Planujemy odwierty do głębokości czterech-sześciu kilometrów, gdzie spodziewamy się temperatury sięgającej nawet 200 stopni Celsjusza. Będziemy mogli pompować tam wodę, która będzie się ogrzewała i następnie napędzała turbiny do produkcji energii elektrycznej. Ciepło będzie zaś dodatkiem, który będziemy mogli wykorzystać do ogrzania żorskich mieszkań – tłumaczy Waldemar Socha, prezydent Żor.

Wykorzystując swoją lokalizację w rejonie skał o wysokich temperaturach, miasto Żory we współpracy z dużym zagranicznym partnerem planuje budowę jednej elektrociepłowni geotermalnej lub kilku mniejszych, co pozwoliłoby zmniejszyć koszty budowy sieci przesyłowej.

W. Socha: "Ten projekt może być dla nas prawdziwą rewolucją"

Dzięki wykorzystaniu technologii pozyskiwania ciepła w obiegu zamkniętym możliwe będzie wytwarzanie niewyczerpalnej ilości energii elektrycznej oraz cieplnej. Pierwszym krokiem na drodze do realizacji tego rewolucyjnego projektu będzie wiercenie otworu badawczo-parametrycznego Żory GT–1, do głębokości około 6000 m, w celu osiągnięcia skał podłoża prekambryjskiego, gdzie według szacunków temperatura może osiągnąć wartość powyżej 170 stopni C – jest to tzw. anomalia górnośląska. Stanie się to już w najbliższych miesiącach.

- Ten projekt może być dla nas prawdziwą rewolucją, dającą Żorom ogromną przewagę nad innymi miastami. Tani prąd i ogrzewanie pozwolą nie tylko obniżyć koszty funkcjonowania instytucji miejskich, ale też będą magnesem przyciągającym do miasta nowych mieszkańców oraz atrakcyjnych inwestorów – podkreśla Waldemar Socha.

Technologię wykorzystywania energii geotermalnej ze skał opracowali m.in. Amerykanie. Zakłada ona budowę klasycznej elektrociepłowni z siecią dostarczającą ciepło do mieszkań. Inny będzie tylko sposób jej wytworzenia. Energia elektryczna będzie wytwarzana poprzez pompowanie pod ziemię zimnej wody i wypompowywanie na powierzchnię wody gorącej, która zasili turbiny produkujące prąd. Z dobrodziejstwa taniego prądu i ogrzewania mają korzystać wszyscy żorzanie: mieszkańcy, przedsiębiorcy oraz instytucje.

Projekty związane z geotermią są realizowane konsekwentnie i zgodnie z opublikowanym w 2022 r. przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska Wieloletnim Programem Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce. Program ten określił ścieżki rozwoju geotermii w naszym kraj do 2040 r., z perspektywą do 2050 r. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również