Dziesięciu najzdolniejszych młodych wynalazców z dziedziny szeroko rozumianej elektroniki przyjechało do Żor, by zaprezentować swoje prace i poznać wyniki ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół średnich pn. „Elektronika – by żyło się łatwiej”. Finałowa gala odbyła się w żorskim kinie „Na Starówce”.
Najlepsi młodzi wynalazcy zaprezentowali się w Żorach
Miasto Żory już po raz czwarty było partnerem ogólnopolskiego konkursu, który ma na celu wyłonienie najciekawszych projektów z dziedziny elektroniki, informatyki lub automatyki. Organizatorem konkursu jest Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej wraz z firmami SIEMENS Polska oraz KAMAMI, a także Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A., ARP S., GovTech Polska oraz żorską Fundacją TEANO. W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło ponad sto zgłoszeń od najzdolniejszych uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Młodzi ludzie pracując samodzielnie lub w dwuosobowych zespołach przygotowali różnorodne projekty, które mogą ułatwić nam codzienne życie.
Do finału, który rozgrywany był na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, awansowali autorzy 10 najciekawszych propozycji. Tam finaliści przedstawili swoje projekty w formie prezentacji, ocenianych przez Jury złożone z naukowców zajmujących się na co dzień zagadnieniami elektroniki, automatyki czy informatyki, a także przedstawicieli firm Siemens i Kamami. Stawka była wysoka, bo nagrodami w konkursie były roczne stypendium fundowane przez Dziekana Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej oraz cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.
Laureaci konkursu
Wyniki konkursu ogłoszono podczas uroczystej gali, zorganizowanej w żorskim kinie „Na Starówce”. Jury finału konkursu na najciekawszy projekt z dziedziny elektroniki, informatyki lub automatyki zdecydowało się nadać wszystkim finalistom status Laureata Konkursu, a co za tym idzie dodatkowe punkty w postępowaniu rekrutacyjnym na studia na kierunek elektronika i telekomunikacja. Jurorzy przyznali 7 wyróżnień I stopnia oraz 3 nagrody. Na wyróżnienia zasłużyli: Nikodem Kowalski i Mikołaj Poloczek z Bielsko-Białej, Mateusz Szwedka z Bielsko- Białej, Rajmund Dejnaka i Adrian Przybylski z Jarosławia, Radosław Kępa z Gliwic, Sebastian Ligas i Paweł Majerczyk z Nowego Sącza, Stanisław Lisek z Knurowa oraz Maciej Paszek z Chorzowa.
Po przyznaniu wyróżnień przyszedł na wręczenie nagród głównych. Trzecie miejsce zajął Mateusz Bojarski z Przemyśla, który przygotował projekt pn.„MeatCheck+”, czyli urządzenie służące do sprawdzenia świeżości mięsa. Na drugim miejscu uplasował się Hubert Haśkiewicz, również z Przemyśla, który opracował precyzyjną„Przecinarkę plazmową CN”.
Zwycięzcą konkursu „Elektronika – by żyło się łatwiej” został Maciej Krainski z Bydgoszczy, który stworzył niesamowity projekt pn. „MK Watch - smartwatch dla Ciebie”. Warto podkreślić, że zwycięzca nie tylko sam zbudował zegarek ze wszystkimi funkcjami najlepszych markowych smartwatchy, ale też napisał do niego oprogramowanie.
Narody laureatom wręczyli na scenie: Daniel Wawrzyczek – Zastępca Prezydenta Miasta Żory, Janusz Michałek – Prezes KSSE S.A., Ewa Mikos-Romanowicz – Managera firmy Siemens, dr hab. inż. Marek Pawełczyk - Prorektora Politechniki Śląskiej, Michał Gąsior – przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz dr hab. inż. Dariusz Kania - Dziekan Wydziału AEiI Politechniki Śląskiej.
Po gratulacjach i podziękowaniach wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać koncertu zespołu Chwila Nieuwagi.
Patronat nad konkursem objął Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory.