Żory - portal miejski Zory.com.pl

Wiadomości z Żor

Zapraszamy na premierę filmu "Żorski Amstrong"

  • Dodano: 2014-06-30 11:00

Żorskie Towarzystwo Kulturalne „Kontrapunkt” serdecznie zaprasza na premierę filmu dokumentalnego o Lotarze Dziwokim "Żorski Armstrong”, która odbędzie się 30 czerwca 2014 o godz. 19:00 w Domu Kultury.

DZIWOKI LOTHAR, ur. 12 VII 1942, magister sztuki; muzyk jazzowy, puzonista, wokalista i aranżer; wieloletni wykładowca na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach; założyciel i dyrygent Żorskiej Orkiestry Rozrywkowej (Lothar's Żory Orchestra); pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Easy Jazz Festiwalu.

Od ponad 45 lat jest mieszkańcem Żor. W swojej karierze artystycznej występował na pięciu kontynentach świata. Był uczestnikiem i laureatem wielu festiwali nie tylko w Polsce, ale i za granicą - siedmiokrotnie na Jazz Jamboree w Warszawie(Zdobywca „Złotej Tarki"), z takimi formacjami jak zespół Czesława Gawlika, High Society, Big Band Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Trzykrotnie był laureatem festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu z zespołem Lotarsi oraz na festiwalach zagranicznych, takich jak Prerov Praha, Międzynarodowy Festiwal Młodzieży i Studentów w Sofii (68. brązowy medal), Norymberga, San Francisco. Występował również w Tokio, Wiedniu, Oslo czy Budapeszcie. Pod koniec 2002 założył Żorską Orkiestrę Rozrywkową, którą dyryguje do dziś. Wraz z orkiestrą daje cykliczne koncerty w Żorach oraz innych miastach Polski i za granicą m.in: w Goeteborgu (Szwecja), Kamp Lind-Ford (Niemcy), Gliwickim Teatrze Muzycznym, w Tychach, Filharmonii Śląskiej w Katowicach, w Katowickim „Spodku", w Raciborzu i w Rybniku (Silesian Jazz Meeting), w Zabrzu na „Zielonej Wyspie Śląsk”, w Telewizji Katowice, w Telewizji Polonia podczas koncertu plenerowego w Tychach z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a w 2005 otrzymał Wojewódzką Nagrodę „Złotej Superaty" za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury i sztuki. W roku 2011 został uhonorowany nagrodą Phoenix Sariensis 2010. W 2013 brał udział w dniach śląskich w Brukseli.

 Patronem medialnym wydarzenia jest portal Zory.com.pl.
Patronat portalu Zory.com.pl

Zapraszamy na premierę filmu "Żorski Amstrong"

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.