Wiadomości z Żor

Zapraszamy na premierę filmu "Żorski Amstrong"

  • Dodano: 2014-06-30 11:00

Żorskie Towarzystwo Kulturalne „Kontrapunkt” serdecznie zaprasza na premierę filmu dokumentalnego o Lotarze Dziwokim "Żorski Armstrong”, która odbędzie się 30 czerwca 2014 o godz. 19:00 w Domu Kultury.

DZIWOKI LOTHAR, ur. 12 VII 1942, magister sztuki; muzyk jazzowy, puzonista, wokalista i aranżer; wieloletni wykładowca na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach; założyciel i dyrygent Żorskiej Orkiestry Rozrywkowej (Lothar's Żory Orchestra); pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Easy Jazz Festiwalu.

Od ponad 45 lat jest mieszkańcem Żor. W swojej karierze artystycznej występował na pięciu kontynentach świata. Był uczestnikiem i laureatem wielu festiwali nie tylko w Polsce, ale i za granicą - siedmiokrotnie na Jazz Jamboree w Warszawie(Zdobywca „Złotej Tarki"), z takimi formacjami jak zespół Czesława Gawlika, High Society, Big Band Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Trzykrotnie był laureatem festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu z zespołem Lotarsi oraz na festiwalach zagranicznych, takich jak Prerov Praha, Międzynarodowy Festiwal Młodzieży i Studentów w Sofii (68. brązowy medal), Norymberga, San Francisco. Występował również w Tokio, Wiedniu, Oslo czy Budapeszcie. Pod koniec 2002 założył Żorską Orkiestrę Rozrywkową, którą dyryguje do dziś. Wraz z orkiestrą daje cykliczne koncerty w Żorach oraz innych miastach Polski i za granicą m.in: w Goeteborgu (Szwecja), Kamp Lind-Ford (Niemcy), Gliwickim Teatrze Muzycznym, w Tychach, Filharmonii Śląskiej w Katowicach, w Katowickim „Spodku", w Raciborzu i w Rybniku (Silesian Jazz Meeting), w Zabrzu na „Zielonej Wyspie Śląsk”, w Telewizji Katowice, w Telewizji Polonia podczas koncertu plenerowego w Tychach z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a w 2005 otrzymał Wojewódzką Nagrodę „Złotej Superaty" za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury i sztuki. W roku 2011 został uhonorowany nagrodą Phoenix Sariensis 2010. W 2013 brał udział w dniach śląskich w Brukseli.

 Patronem medialnym wydarzenia jest portal Zory.com.pl.
Patronat portalu Zory.com.pl

Zapraszamy na premierę filmu "Żorski Amstrong"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.