Mleko matki jest najlepszym napojem dla dzieci przez pierwszy rok życia i dłużej. Jedyną alternatywą dla mleka matki w ciągu pierwszych sześciu miesięcy jest preparat dla niemowląt. Wybierz preparat dla niemowląt na bazie mleka krowiego, chyba że lekarz zalecił inaczej.
Powinnaś podawać dziecku mleko matki lub mleko w proszku do ukończenia przez nie co najmniej roku.
Mleko krowie w diecie dziecka
Mleko krowie nie powinno być podawane jako napój przed ukończeniem przez dziecko roku, ponieważ nie zawiera ono odpowiednio zbilansowanych składników odżywczych, aby zaspokoić potrzeby dziecka. Od szóstego miesiąca życia można używać pełnotłustego mleka krowiego w małych ilościach do gotowania, np. w sosie serowym lub kremie. Więcej przeczytasz na stronie topsuplementy.com
Dzieciom poniżej 1 roku życia nie należy podawać mleka skondensowanego, mleka odparowanego, mleka suszonego ani żadnych innych rodzajów napojów zwanych często mlekiem, takich jak napoje ryżowe, owsiane czy migdałowe. Dzieci powinny pić pełnotłuste mleko do ukończenia drugiego roku życia, ponieważ z mleka o niższej zawartości tłuszczu mogą nie otrzymywać wystarczającej ilości kalorii i niezbędnych witamin.
Po ukończeniu drugiego roku życia dzieci mogą stopniowo przechodzić na mleko półtłuste jako główny napój, o ile stosują zróżnicowaną i zbilansowaną dietę i dobrze się rozwijają. Nie podawaj dzieciom mleka odtłuszczonego lub mleka o zawartości jednego procenta tłuszczu jako głównego napoju do ukończenia przez nie 5 roku życia, ponieważ żadne z nich nie zawiera wystarczającej ilości witaminy A, a mleko odtłuszczone nie zawiera wystarczającej ilości kalorii. Dzieci w wieku od roku do trzech lat potrzebują około 350 mg wapnia dziennie. Zapewnia to około 300 ml mleka (nieco ponad pół kwarty).
Mleko kozie i owcze
Podobnie jak mleko krowie, mleko kozie i owcze nie jest odpowiednie jako napój dla dzieci poniżej roku, ponieważ nie zawiera odpowiednich składników odżywczych. Pod warunkiem, że jest pasteryzowane, zwykłe pełnotłuste mleko kozie i owcze może być używane jako napój po ukończeniu przez dziecko roku. Od szóstego miesiąca życia można je używać do gotowania w takich potrawach.
Znaczenie żelaza
Żelazo jest niezbędne dla zdrowia dziecka i można je znaleźć w źródłach zwierzęcych (mięso i ryby) oraz roślinnych (pełnoziarniste produkty zbożowe, ciemnozielone warzywa liściaste, nasiona roślin strączkowych i suszone owoce). Nasze ciało łatwiej przyswaja żelazo z mięsa i ryb niż z warzyw. Jeśli jednak Twoje dziecko nie jada mięsa ani ryb, może otrzymywać wystarczającą ilość żelaza z takich produktów, jak wzbogacone płatki śniadaniowe, rośliny strączkowe i ciemnozielone warzywa liściaste. Ważne jest, aby podczas spożywania warzyw bogatych w żelazo spożywać pokarmy lub napoje zawierające witaminę C, ponieważ pomaga ona we wchłanianiu żelaza.
Jeśli małe dzieci najedzą się mlekiem, mogą jeść mniej, bo czują się najedzone. Może to utrudnić im dostarczenie kalorii i składników odżywczych, których potrzebują w zrównoważonej diecie. Może to prowadzić do anemii z niedoboru żelaza, która może mieć wpływ na rozwój fizyczny i umysłowy. Artykuł powstał przy współpracy suprofit.com