Aby rozpocząć budowę domu, musimy być właścicielami odpowiedniej działki oraz posiadać projekt budowlany wybranego przez nas domu. Chociaż wiele osób najpierw wybiera projekt domu, to zakup działki zdecydowanie powinien być pierwszym krokiem. Projekt domu należy dopasować do działki, natomiast dopasowywanie działki do wybranego przez nas projektu domu nie jest dobrym pomysłem. Przed zakupem działki należy zastanowić się jaki dom chcielibyśmy i możemy na niej wybudować, tak by wybrać nieruchomość o odpowiednich gabarytach, kącie dachu i estetyce, które wynikają bezpośrednio z zapisów prawa lokalnego - tj miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy.
Wybór działki pod budowę domu
Wybierając działkę, należy wziąć pod uwagę zarówno aspekty prawne, jak i techniczne. Dobrze jest zapytać sprzedawcę o numer działki, by następnie sprawdzić jej księgę wieczystą, za pomocą strony internetowej lub w odpowiednim sądzie wieczysto-księgowym. Zawarte w niej informacje dotyczą między innymi danych jej właściciela, jej powierzchni i przeznaczenia, tego, czy posiada ona dostęp do drogi publicznej, czy jest w pełni uzbrojona oraz, czy nie ciąży na niej hipoteka.
Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego a w razie jego braku decyzją o warunkach zabudowy (przypominamy, że do jej otrzymania nie ma konieczności posiadania prawa do nieruchomości). Z tego dokumentu możemy się dowiedzieć m.in. jaka jest maksymalna wysokość domu, szerokość elewacji frontowej, odległość domu od granic działki, położenie linii zabudowy, procent zabudowy względem powierzchni działki oraz kąt nachylenia połaci dachowej i sposób jej pokrycia.
Pod kątem funkcji należy wybrać działkę o odpowiednich wymiarach, jest to szczególnie ważne w przypadku chęci wybudowania domu parterowego. Istotnym aspektem może być ustawienie działki względem stron świata. Optymalne będzie wybranie takiej działki, na której będzie możliwe ustawienie domu w taki sposób, by jego część dzienna znajdowała się po stronie południowej, a nocna i techniczna po stronie północnej. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie światła dziennego.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu, jego nasłonecznienie oraz lokalizację działki i jej komunikację z ważnymi dla nas punktami.
Wybór projektu domu
Posiadając odpowiednią działkę oraz znając kryteria, które powinien spełnić wybudowany na niej dom, możemy zacząć szukać projekt domu. W trakcie wyboru należy zwrócić szczególną uwagę na wymiary budynku, liczbę kondygnacji oraz rodzaj dachu. Nie trzeba trzymać się wszystkich wytycznych w 100 procentach, ponieważ niektóre aspekty mogą być dostosowane w ramach adaptacji projektu.
Warto przeanalizować, jakiej powierzchni domu potrzebujemy, należy w tym celu wziąć pod uwagę ilość domowników, sposób spędzania przez nich czasu oraz ewentualną potrzebę wyznaczenia przestrzeni na prowadzenie firmy.
Po określeniu powierzchni domu warto przejść do wyboru rodzaju domu, pod kątem liczby pięter. Zarówno domy parterowe, jak i piętrowe mają swoje zalety i wady. Piętrowe pozwalają na czytelny podział przestrzeni, natomiast parterowe niwelują ewentualne bariery architektoniczne. Dodatkowo domy parterowe często sprawiają wrażenie bardziej przestronnych i ułatwiają integrację domowników. Dzięki podziałowi przestrzeni w domach piętrowych lub parterowych z poddaszem użytkowym mamy możliwość urządzania głośniejszych spotkań na parterze, w trakcie, gdy nasze dzieci śpią lub uczą się na piętrze.
Jednym z ostatnich kroków jest ustalenie stylu budynku. Zależnie od upodobań, możemy się zdecydować na dom w stylu nowoczesnym, tradycyjnym, rezydencji, w stylu góralskim i wielu innych, które znajdziesz na stronie https://projekty.muratordom.pl. Chociaż dobrze jest dostosować styl nieruchomości do sąsiednich budynków, z reguły zakres takiego dopasowania będzie wynikał z zapisów w miejscowym planie zagospodarowania.