Wiadomości z Żor

Wspaniała tradycja i koncert gwiazdy. Przed nami 321. Święto Ogniowe!

  • Dodano: 2023-04-18 07:30, aktualizacja: 2023-04-18 07:48

Święto Ogniowego to tradycja tak niezwykła, że trwają starania o wpisanie go na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, prowadzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. W tym roku będziemy obchodzili je już po raz 321! Uliczkami żorskiej Starówki ponownie przejdzie uroczysta procesja rozświetlona blaskiem płonących pochodni. Dodatkową atrakcją będzie pełny przebojów koncert Kasi Kowalskiej!

Święto Ogniowe 2023 - program

Geneza Święta Ogniowego sięga tragicznego pożaru z 11 maja 1702 roku, który strawił znaczną część miasta. Od tego czasu, co roku uliczkami żorskiej Starówki przechodzi tradycyjna procesja, rozświetlająca miasto blaskiem płonących pochodni.

Tegoroczne obchody rozpoczną się w czwartek, 11 maja o godz. 17:30. Tradycyjnie już zapoczątkuje je niezwykle elegancki i efektowny apel strażacki na żorskim Rynku. Po nim przejdziemy do kościoła pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach, gdzie o godz. 19:30 odbędzie się uroczysta msza święta. Następnie tłumy mieszkańców i gości przejdą uliczkami starego miasta w procesji, a niezwykły klimat tego wydarzenia podkreślą setki płonących pochodni.

Na tym jednak nie koniec! Na wszystkich uczestników Święta Ogniowego tradycyjnie będą czekały wspaniałe atrakcje towarzyszące. O godzinie 21:00 na żorskim rynku wystąpi jedna z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej – Kasia Kowalska! To artystka, której nie trzeba przedstawiać. Na swoim koncie ma 8 studyjnych i 5 koncertowych płyt, wiele nagród na czele z trzema statuetkami Fryderyka  i tytułem SuperArtysta w plebiscycie Superjedynki oraz niezliczone przeboje. Jej piosenki, takie jak: „Antidotum”, „To co dobre” czy „Prowadź mnie” nuciła cała Polska. Organizatorem koncertu jest Urząd Miasta Żory.

Pełny wrażeń wieczór zakończy jubileuszowy, 10. Żorski Bieg Ogniowy! Setki biegaczy ponownie przemierzą liczącą 5 km trasę, biegnącą uliczkami Starówki i rozświetloną pochodniami.  Rozpoczęcie rywalizacji o godz. 22:30. Organizatorami wydarzenia są Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach oraz Klub HRmax Żory. Szczegóły na www.mosir.zory.pl.

Wspaniała tradycja i koncert gwiazdy. Przed nami 321. Święto Ogniowe!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również