Wiadomości z Żor

Wojciech Kałuża (anty)bohaterem śląskiej polityki

 • Dodano: 2018-11-23 08:45, aktualizacja: 2018-12-06 16:14

Były żorski radny, który dostał się do sejmiku śląskiego z listy Koalicji Obywatelskiej przeszedł do PiS zmieniając tym samym układ sił politycznych w naszym województwie.

Jeszcze we wtorek wydawało się, że koalicja KO, PSL i SLD będzie rządzić w sejmiku śląskim. Tymczasem, były żorski radny Wojciech Kałuża, odszedł z Nowoczesnej i przeszedł do Prawa i Sprawiedliwości, tym samym dając PiS samodzielną większość oraz władzę w samorządzie na kolejne 5 lat.

Przypomnijmy, że początkowo Kałuża chciał ubiegać się o urząd prezydenta Żor. Rezygnując ze startu mówił:

„Działajmy razem - moja decyzja i deklaracja jest jasna - popieram Annę Gaszkę, jako kandydatkę na prezydenta Żor. Mieszkańców proszę o poparcie mojej kandydatury z ramienia Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) do Sejmiku Samorządowego Województwa Śląskiego.”

Polityk starował z pierwszego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu rybnickim (nr 3) z powodzeniem uzyskując mandat w sejmiku (25 109 głosów). Na początku tygodnia zdecydował jednak o odejściu z Nowoczesnej. Wiadomo już też, że na czas tej kadencji Wojciech Kałuża obejmie funkcję wicemarszałka. Zmianę barw politycznych tłumaczył w ten sposób: 

„Moją partią jest Śląsk. Moi wyborcy oczekiwali ode mnie przede wszystkim skuteczności.”

Decyzja Kałuży wywołała burzę w polityce i mediach, masowo posypały się również komentarze. Oto tylko niektóre z nich:

„Wojciechu Kałużo! Byliśmy na jednym wspólnym bilbordzie jako liderzy listy. Wstydzę się z tego po trzykroć! Po trzykroć zdrajco! Od dziś panie Kałużo!” – radny Grzegorz Wolnik.

„Próbowaliśmy przekonać Pana Kałużę całą noc, próbowaliśmy się z nim skontaktować, jednak te zobowiązania wobec PiS, pewnie ta wysoka cena, którą PiS jest gotowe za to zapłacić, okazała się zbyt duża. Wczoraj rano Wojciech Kałuża zniknął, nie odbierał telefonu, był problem w kontakcie z nim. My wiedzieliśmy o bardzo wielu sygnałach, że są próby korupcji politycznej tu na Śląsku od jednej z pozostałych radnych. Widać wyraźnie, że są bardzo zdeterminowani, że są gotowi zapłacić każdą cenę państwowych pieniędzy, żeby kupić kolejną osobę, by przejąć władzę” – mówił Adam Szłapka z Nowoczesnej w komentarzu dla telewizji TVN

Korupcję sugerował również poseł Borys Budka. Z kolei, na obradach sejmiku w obronie Kałuży stanął wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski z PiS:

„Państwo zastraszacie radnego! Mówicie o korupcji nie mając na to żadnych dowodów!”.

A co Wy sądzicie na ten temat?

Komentarze (13)    dodaj »

 • Adik

  bardzo dobrze rozegrał partię , zrobił to profesjonalnie .Te hieny PO-wskie i pozostali poplecznicy okradali nas i nasz majątek krajowy na który ciężko pracujemy i nie bali się nikogo. Teraz im brakuje świeżego dopływu gotóweczki miotają się bezradnie , można to nazwać kocim skowytem. Powinni im wszystkim pozabierać majątki i wysłać do kamieniołomów do roboty .

 • Marcin Karpiński

  Co ty człowieku gadasz za bzdury. On oszukał i sprzedał swoich wyborców. Takie zachowanie w ogóle podważa sens wyborów. Widzę niestety, że skoro popierasz takie zachowania to idealnie się wpisujesz w mentalność pisowców. Oni też by wszystko zrobili dla władzy, a że jakieś państwo trzeba ogarniać to dla nich kwestia mało znacząca.

 • Adam z Żor

  Cóż zdrajca niech nie pokazuje się w Żorach.

 • Adam Zory

  Dobrze zrobił , wstydzic to by sie mogl przynależnosci do Nowoczesnych POpaprancow , PiS rządzi dobrze, straż graniczna wreszcie stoi na straży a nie chowa sie po kątach , bieda u najuboższych wreszcie zmalała... Tylko tak dalej , podoba mi sie ta zmiana , oczekuje jej rownież na szczeblu wojewodzkiem. Dziekuje

 • Hyży Rój

  Bardzo dobrze.Platfusy już myślały że POrządzą

 • j-23

  Kałuża ! Bravo ! Nie daj się ! Tak trzymaj ! Platfusy i psl przez 8 lat kradli,oszukiwali i kłamali ! Teraz na chama chcą się znowu dobrać do koryta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Marcin Karpiński

  Co Ty gadasz w ogóle? Ty nie widzisz, że oszukał 25 tysięcy ludzi? Popierasz taki metody? Władza za wszelką cenę. Niewiele się różnisz od hien pochwalając taki zachowania.

 • Rybka

  Gdzie jest główny prokurator dobrej zmianyszczycący się niesamowitą wrażliwością na korupcję/polityczną.Czemu po tą ekipę nie wysłał pisowskiego ABW w celu ukrócenia prostytucji w pisowskich gremiach politycznych na Śląsku?.

 • Marcin Karpiński

  Ta sytuacja pokazuje, że jest potrzebne nowe prawo zabraniające takich zachowań. Za takie coś powinien być odbierany mandat. Do tej pory nie było w polityce (albo nie kojarzę) takich akcji. Przynajmniej żadnych w tak oczywisty sposób noszących znamiona oszustwa. Póki co niestety nie ma paragrafu, który by pozwalał za takie coś wyciągać jakieś konsekwencje :/

 • Karlik

  On to zwykły kret od opozycji podrzucony Dobrej Zmianie, by podgryzał ją od wewnątrz.Ma jeszcze całkiem zdrowe i mocne uzębienie. Będzie kąsał dużo silenie od tego ze sztuczną szczęką Gowina!

 • Żory wstydzą się kałuży

  Po prostu zdrajca, sprzedał się i okłamał wszystkich. Odebrać mu mandat!

  • Żory wstydzą się kałuży
   2018-11-23 11:46
  • odpowiedz
 • TUSK38

  Czemu zaraz Zdrajca po prostu odbił im PIŁECZKĘ jak PO nas przez 8 latek okłamywała a oni to dopiero są ZDRAJCAMI :)

 • Marcin Karpiński

  I naprawdę nie widzisz nic złego w tym, że dzień po wyniku wyborów zmienił partię i oszukał 25 tyś wyborców? Niektórzy to naprawdę nie wiem po co w ogóle mózg mają.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również