Wiadomości z Żor

Warsztaty "Solidarność. Podaj dalej!" w Centrum Kształcenia Zawodowego w Żorach

  • Dodano: 2022-03-29 10:45

Co roku w szkołach i w placówkach edukacyjnych ruszają warsztaty w ramach programu „Solidarność. Podaj dalej!”. W trakcie zajęć dzieci i młodzież uczą się empatii, otwartości oraz ćwiczą umiejętności pisarskie. W tym roku warsztaty ruszyły również w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żorach.

Inicjatywa opiera się na francuskiej akcji „Jouons la Carte de la Fraternité”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Zagrajmy kartą braterstwa”. Celem działań jest pobudzenie dzieci do refleksji, rozwinięcie w nich empatii do drugiego człowieka i wrażliwości na ważne problemy społeczne. 

Program „Solidarność. Podaj dalej!” jest realizowany w polskich szkołach w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi z Francji, Chorwacji, Hiszpanii, Włoch i ze Słowenii. W Polsce za jego realizację odpowiada Fundacja Szkoła z Klasą. Obecnie w programie uczestniczy aż 55 placówek z polski.

Empatia i refleksja

Warsztaty w ramach „Solidarność. Podaj dalej!” rozwijają interpersonalne umiejętności uczniów i uczennic, kreatywność oraz umiejętności pisarskie. Jednym z zadań osób uczestniczących jest analiza oraz interpretacja współczesnych fotografii.

- Na zajęciach często rozmawiamy o trudnych tematach. Fotografie mogą dotyczyć takich problemów jak dyskryminacja, stereotypy czy wykluczenie. Dla wielu z nich są to trudne tematy czy nawet słowa. Jednak przy odpowiednim doborze formy prowadzenia zajęć, mogą zrozumieć je nawet najmłodsi. W ich przypadku często pomocne są bajki czy gry - wyjaśnia nauczycielka prowadząca warsztaty w ramach programu. 

Cykl warsztatów

W ramach programu nauczyciele i nauczycielki prowadzą zajęcia z analizy obrazu i warsztatów pisarskich w swoich placówkach. Na początku osoby uczestniczące otrzymują 6 różnych zdjęć. Na każdym z nich profesjonalni fotografowie ujęli inny problem społeczny. Fotografie przedstawiają na przykład sceny kojarzone z pandemią, nierównościami społecznymi czy ze zmianami klimatu.

W trakcie zajęć najmłodsi interpretują dla nich nowe lub ujęte w nowym kontekście kulturowym, sytuacje. Osoby prowadzące zajęcia wspierają dzieci w krytycznej analizie oraz pomagają odróżniać opisane sceny i fakty, od własnych uprzedzeń, nawyków czy skojarzeń. Później wybrane fotografie stają się pretekstem do dalszej dyskusji.

- Dzieci, zwłaszcza najmłodsze, są bardzo otwarte i potrafią zaskakiwać szczerością. W odpowiedzi na pokazane sytuacje często spontanicznie deklarują chęć pomocy i podjęcia bezinteresownych działań w przyszłości. Na przykład podczas omawiania zdjęcia „Zmiany klimatu” jedna z dziewczynek zadeklarowała, że jak zostanie prezydentem Polski, to wybuduje wiatraki, żeby powietrze było czyste. Jeden chłopiec zadeklarował, że jak zostanie biznesmenem, to będzie budował domy dla biednych ludzi. Te rozmowy i fotografie wzbudzają w najmłodszych refleksje o ich roli w świecie. Sprawiają, że chcą się uczyć, działać i poznawać świat - tłumaczy Zofia Wojnowska, dyrektorka przedszkola i nauczycielka prowadząca projekt.

Emocje i zaangażowanie

Druga część zajęć składa się na warsztaty pisarskie. W ramach zajęć dzieci piszą kartki pocztowe, na które składa się jedno z wybranych zdjęć oraz osobista wiadomość ucznia lub uczennicy. Później listy są wysyłane do losowo wybranych nieznajomych, którzy mogą na nie odpowiedzieć. W ten sposób co roku w Europie zostaje wysłanych ponad 200 tysięcy pocztówek.

- Te zajęcia potrafią zaangażować emocjonalnie młodych i dać im poczucie, że mogą wpłynąć na świat i drugiego człowieka. W trakcie zajęć jedna z uczennic z 8 klasy bardzo zaangażowała się w redagowanie kartki. Powiedziała m.in.: „Wiem, że moje słowa mogą na kogoś wpłynąć. Może zauważy problem i zmieni swój ogląd świata. Muszę się więc postarać”. To pokazuje, że świadomość, że nasze słowa i działania mają znaczenie, może zupełnie zmienić nasze podejście i punkt widzenia - mówi nauczycielka ze szkoły podstawowej.

Program „Solidarność. Podaj dalej!” jest współfinansowany przez Unię Europejską. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również