Wiadomości z Żor

W Żorach uczczono 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2023-05-05 08:30, aktualizacja: 2023-05-05 08:48

Apel harcerski, uroczyste złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej oraz zawody strzeleckie były najważniejszymi punktami obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w naszym mieście.

Obchody 3 maja w Żorach

W środę, 3 maja w całym kraju organizowane były uroczystości związane z 232. rocznicą  uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przypomnijmy, że była to pierwsza w Europie i druga na świecie - po amerykańskiej - spisana konstytucja. Celem przyświecającym jej twórcom było ratowanie kraju, którego terytorium zostało częściowo zaanektowane w wyniku I rozbioru.

Miejskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczął apel harcerski Hufca ZHP Żory im. hm. Władysława Drobnego. Następnie przedstawicieli władz miasta na czele z Danielem Wawrzyczkiem - Zastępcą Prezydenta Miasta, Piotrem Kosztyłą – Przewodniczącym Rady Miasta i Anną Szelką – Sekretarz Miasta Żory, a także reprezentanci miejskich jednostek i instytucji, harcerze, lokalni działacze i politycy uroczyście złożyli kwiaty na mogile Powstańców Śląskich na dawnym cmentarzu przy ul. Klimka oraz przy Pomniku Walczących o Wolną Polskę na żorskim Rynku.

Następnie na leśnej strzelnicy „Dębina” odbyły się otwarte zawody strzeleckie z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Miasta Żory.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Ywald

    Przy okazji obchodów kolejnej rocznicy Konstytucji 3 maja jak mantrę powtarzam moim współziomkom o tym, że pierwsza konstytucja powstała na Śląsku w 1531 roku! Chodzi oczywiście o Zrzizeni, a wcześniej Przywilej Hanuszowy. Drugie zostało przyznane (jako potwierdzenie przywileju) 29 września 1562 roku, Przywilej Hanuszowy (od Hanusza – a nie Jana! – Dobrego), choć morawski odpowiednik obowiązywał już od 1522 roku, nadano w 1531 roku, a więc 260 lat przed polską konstytucją!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również