Wiadomości z Żor

W marcu ruszy kwalifikacja wojskowa w Żorach

  • Dodano: 2018-01-09 10:30

W tym roku testy zdolności do czynnej służby wojskowej przejdą młodzi mężczyźni z rocznika 1999. Przypominamy, że stawiennictwo do kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe!

Na podstawie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 listopada 2017 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2018 roku (Dz. U. z 2017 r., poz. 2254) rybnicka Wojskowa Komenda Uzupełnień ogłosiła terminy, w których do obowiązkowej oceny możliwości do czynnej służby wojskowej i określenia kategorii zdrowotnej będą musieli po raz pierwszy stanąć mężczyźni urodzeni w 1999 roku.

Kwalifikacja w całej Polsce potrwa od 30 stycznia do 27 kwietnia. W naszym regionie do badań staną najpierw mieszkańcy Rybnika i powiatu rybnickiego, później raciborskiego, następnie wodzisławskiego. Na końcu ocenie będą podlegać żorzanie i mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju. W Żorach na młodych potencjalnych poborowych lekarze wojskowi czekać będą między 23 marca i 4 kwietnia, jak zawsze w siedzibie Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych na os. Sikorskiego 52.

Kwalifikacji nie podlegają jedynie mężczyźni z rocznika 1999, ale również urodzeni w latach 1994-98, którzy nie zgłosili się jeszcze do kwalifikacji wojskowej, osoby urodzone w latach 1997-98, wobec których orzeczono czasową niezdolność do czynnej służby wojskowej i okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej, a także kobiety urodzone w latach 1994-1999, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, tj. kończące w tym roku szkoły medyczne, weterynaryjne, kierunki psychologiczne.

Do oceny stanąć mogą również osoby, które ukończyły 18 lat i chcą ochotniczo zgłosić się do służby wojskowej, jeżeli nie posiadają orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Jak czytamy na stronie WKU w Rybniku:

– Stawiennictwo do kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe. Dotyczy to również osób, które z różnych przyczyn nie otrzymały wezwania. Za niezgłoszenie się do kwalifikacji wojskowej grożą sankcje w postaci grzywny i przymusowego doprowadzenia przez Policję. Pamiętać należy o tym, że planując wyjazd za granicę lub zmianę miejsca zamieszkania, najpierw zgłosić się do kwalifikacji wojskowej. Praca za granicą nie jest żadnym usprawiedliwieniem niezgłoszenia się chyba, że osoba pracująca za granicą jest wymeldowana z kraju.

Osoby, które podlegały obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej i z jakichkolwiek powodów nie stawiły się do niej, są obowiązane zgłosić się do wojskowego komendanta uzupełnień, właściwego ze względu na ich miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również