Związek Banków Polskich, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz banki we współpracy z Policją prowadzą kampanię „Bankowcy dla CyberEdukacji”, która ma na celu zwiększenie świadomości użytkowników internetu na temat zagrożeń związanych z oszustwami podczas zakupów online.
Nie daj się oszukać „darmowej” przesyłce
Coraz częściej przestępcy zamieszczają pozornie atrakcyjne oferty na znanych platformach sprzedażowych, oferując rzekomo darmowy towar – wystarczy jedynie „opłacić przesyłkę”. W wiadomości znajduje się link do fałszywej strony płatności, która imituje stronę banku lub serwisu kurierskiego i służy do kradzieży danych logowania i informacji z kart płatniczych.
Najważniejsze zasady bezpieczeństwa
Organizatorzy kampanii przypominają o podstawowych zasadach, które mogą uchronić użytkowników przed utratą pieniędzy:
- Nie klikaj w linki z wiadomości SMS, e-mail lub komunikatorów.
- Nie płać za przesyłkę, jeśli nie masz pewności, komu i za co płacisz.
- Zawsze sprawdzaj, czy strona płatności należy do zaufanej instytucji.
- Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe i zabezpiecz telefon PIN-em lub odciskiem palca.
- Gdy masz wątpliwości – zrezygnuj z transakcji.
Edukacja to najlepsza ochrona
Jak podkreślają organizatorzy, kampania ma charakter ogólnopolski i jest skierowana do wszystkich użytkowników internetu – niezależnie od wieku czy doświadczenia. W materiałach edukacyjnych udział biorą znane postacie, m.in. Katarzyna Skrzynecka i Zbigniew Buczkowski, którzy przestrzegają przed zbyt atrakcyjnymi okazjami i fałszywymi linkami.
Spot kampanii można obejrzeć na platformie YouTube pod adresem: obejrzyj film
Więcej informacji na temat bezpiecznych zakupów w internecie można znaleźć w zakładce Bankowcy dla Edukacji oraz na stronach banków uczestniczących w kampanii.
Pamiętaj – ostrożność w sieci to nie tylko kwestia rozsądku, ale również ochrona Twoich danych, oszczędności i prywatności.