5 maja 2025 roku na żorskim Rynku odbyło się uroczyste ślubowanie klas mundurowych III Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta. Mieszkańcy mieli także okazję odwiedzić przygotowane przez współpracujące służby stanowiska profilaktyczne oraz ekspozycje, a także zobaczyć mobilną, interaktywną wystawę „Escape Truck”, która w realistycznej scenerii ukazuje mechanizmy handlu ludźmi. Projekt ten powstał, by edukować i budować świadomość społeczną wobec tego zjawiska.
Uroczyste ślubowanie klas mundurowych
Uroczyste ślubowanie połączone z defiladą mundurową odbyło się w Żorach już po raz drugi. Wydarzenie zostało zorganizowane przez III Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta i było nie tylko symbolicznym przypieczętowaniem wyboru służby ojczyźnie przez żorską młodzież, ale również świętem wszystkich mieszkańców. Doniosłości wydarzenia towarzyszyła oprawa muzyczna Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Do udziału w uroczystości zaproszeni zostali przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Żorach, Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka, a także przedstawiciele Wojska Obrony Terytorialnej, Wojewódzkiego Centrum Rekrutacji, jednostki patronackiej III LO – 18 bielski batalion powietrznodesantowy, oraz Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.
Piknik militarny i edukacja profilaktyczna
Po części oficjalnej na płycie żorskiego Rynku odbył się przygotowany piknik z atrakcjami militarnymi. Żorscy mundurowi wraz z policjantami z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz partnerami z Holandii zaprezentowali projekt skierowany głównie do młodzieży powyżej 16. roku życia – grupy szczególnie narażonej na ryzyko stania się ofiarą handlu ludźmi, zwłaszcza w dobie mediów społecznościowych i migracji zarobkowej.
Escape Truck to coś więcej niż gra – to przestrzeń, w której edukacja łączy się z empatią. Dzięki temu doświadczeniu młodzi ludzie zostają wyposażeni w konkretne narzędzia służące do rozpoznawania zagrożeń i świadomego reagowania. Wnętrze pojazdu kryje scenariusze oparte na prawdziwych historiach ofiar handlu ludźmi. Kluczowym zadaniem uczestników jest udzielenie pomocy wirtualnej ofierze, która znalazła się w wyjątkowo trudnej i niebezpiecznej sytuacji. Gracze, wcielając się w rolę osób z otoczenia ofiary, podejmują decyzje, rozwiązują zagadki i analizują tropy, by doprowadzić do jej uratowania. To angażujące doświadczenie uczy, jak rozpoznawać sygnały zagrożenia i reagować odpowiedzialnie i empatycznie.
Partnerami projektu „Escape Truck” są:
- Fundacja Reshape
- Ambasada Królestwa Niderlandów
- Policja Królestwa Niderlandów
- Uniwersytet Wrocławski
- Polska Policja
- Straż Graniczna
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
- IOM (Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji)