Skorzystanie z procedury upadłości konsumenckiej w wielu przypadkach pozwala na szybkie i skuteczne pozbycie się długów, by rozpocząć życie na nowo. Czym jest ten proces? Do kogo jest on skierowany?
Co to jest upadłość konsumencka?
Przez wiele lat z procedury upadłościowej korzystać mogli tylko przedsiębiorcy. Obecnie jest ona także dostępna dla osób, które nie prowadzą własnej działalności. Określana jest ona jako upadłość konsumencka. Co to jest upadłość konsumencka? - https://upadlosci-ekspert.pl/2023/01/19/co-to-jest-upadlosc-konsumencka/
Upadłość konsumencka to procedura przeznaczona dla osób, które zmagają się ze znacznymi długami i nie mogą spłacić swoich zobowiązań wobec wierzycieli.
Ma ona na celu zapewnienie pomocy osobom, które borykają się z trudnościami finansowymi. Można wykorzystać ją zarówno wtedy, gdy do zadłużenia doszło z powodów niezawinionych, na przykład utraty pracy czy problemów ze zdrowiem, jak i wtedy, gdy były one efektem podejmowanych świadomie działań.
W jakich przypadkach warto skorzystać z upadłości konsumenckiej?
Upadłość konsumencka jest wybierana przez osoby mające różne problemy z zadłużeniami, między innymi wynikające z poniższych powodów:
-
utrata pracy, która powoduje utratę dochodów potrzebnych do regulowania zobowiązań
-
problemy zdrowotne, które uniemożliwiają podjęcie pracy
-
poważny wypadek, który spowodował problemy z uzyskaniem dochodów
-
nietrafione decyzje biznesowe, które spowodowały konieczność zamknięcia działalności, ale pozostawiły po sobie długi
-
trudności finansowe wynikające z nieprzemyślanych inwestycji
Upadłość konsumencka – do kogo jest skierowana?
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wymaga spełnienia określonych wymogów. Dla kogo przeznaczona jest ta procedura?
1. Konsument
Przede wszystkim, aby ogłosić upadłość konsumencką, konieczne jest posiadanie statusu konsumenta. Według przepisów jest to osoba fizyczna, która nie ma własnej działalności gospodarczej.
Upadłość konsumencka nie jest więc przeznaczona dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Zamiast tego osoby te, które zmagają się z długiem, mogą złożyć wniosek o upadłość firmy albo mogą zdecydować się na zamknięcie swojej działalności.
2. Niewypłacalność
Długim kluczowym warunkiem do ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest niewypłacalność. Oznacza ona brak możliwości terminowego spłacania zobowiązań.
W przypadku upadłości konsumenckiej czas niewypłacalności powinien wynosić minimum 3 miesiące. Gdy zatem w tym czasie dłużnik ma trudności ze spłatą zobowiązań w terminie, w takim przypadku może on skorzystać z upadłości konsumenckiej.
Warto pamiętać o tym, że w przypadku upadłości konsumenckiej nie ma potrzeby posiadania majątku, dlatego może ogłosić ją także osoba, która go nie posiada.