Miejski Ośrodek Kultury zaprasza dorosłych i seniorów na zajęcia, które pozwolą na tworzenie makatki śląskiej z poszanowaniem i zachowaniem jej oryginalnej i tradycyjnej formy. Pierwsze zajęcia już 17 czerwca!
Niech szyje Śląska Makatka!
Cykl warsztatowy podzielony zostanie na tematyczne spotkania, etapy tworzenia makatki, samodzielnej pracy manualnej: wprowadzenie i „obszydełkowanie” tkaniny, projekt i kompozycja, odbijanie wzorów, kalkowanie, wyszywanie i wypełnianie kolorem, tworzenie napisów, a ostatnim elementem będzie nauka tworzenia prawdziwego krochmalu i prasowanie gotowej makatki. Pierwsze zajęcia odbędą się już 17 czerwca o godzinie 9:00 w budynku Domu Kultury w Żorach. Wszystkie niezbędne materiały zapewnia organizator.
- Bez względu na to, jakie przybierała nazwy, jej forma była ta sama: biała tkanina ozdobna z folklorystycznymi motywami, scenką rodzajową, podkreślającym całość trafnym hasłem. Taki obraz zachował się w głębokiej pamięci mieszkańców Śląska, którzy wracają swoimi wspomnieniami do dawnych czasów. W końcu makatki stały się częścią niepisanego dziedzictwa kulturalnego naszego regionu, były nieodzownym, charakterystycznym elementem każdego domostwa, tak jak byfyj, emaliowane naczynia Huty Silesi, czy śląska porcelana. I tak jak one, makatka z biegiem czasu popadła w zapomnienie, stając się reliktem przeszłości. Celem naszych warsztatów jest powrót tej formy sztuki ludowej do współczesnych wnętrz - przekazują pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.
Zaplanowano również coś dla młodzieży, warsztaty dla nich bazować będą na popularniejszej, zachowanej w nowszych trendach formie makatki tworzonej przy pomocy małego krosna haftowego. Uczestnicy warsztatów nauczą się tkać z naturalnych surowców, wełny i bawełny na osnowie syntetycznej. W ramach spotkania uczestnicy nauczą się rozróżniać włókna, poznawać rodzaje tkaniny, a także dowiedzą się, czym są melanże w tkaninie. Makatka będzie wykończona dowolnej długości frędzlami z możliwością dorobienia profesjonalnych chwostów. W program warsztatów wejdą także: zabezpieczenie tkaniny, nauka rozpoczęcia i zakończenia wątków, posługiwanie się narzędziami tkackimi, wyrabianie skosów i sumaków, prawidłowe wykończenie tkaniny. Pomimo swojej uwspółcześnionej formy makatki swoją kolorystyką, dobraniem odpowiednich motywów i symboli, mają nawiązywać do spuścizny ludowej terenów Śląska. Wstępnie warsztaty zaplanowane są na 19 czerwca i poprowadzi je Anna Niedzielska z fascynującej pracowni SNOP design, pasjonatka ludowości, tradycji i rzemiosł dawnych, przedmiotów z historią i duszą, wciąż poszukującą zapomnianych technik rękodzielniczych.
Wszystkie warsztaty są bezpłatne. Zapisy pod numerem 32 434 19 93 wewn. 19 lub pod adresem mailowym: p.kosiorek@mok.zory.pl
Projekt „Niech szyje śląska makatka!” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023.