Wiadomości z Żor

Tropem Wilczym, czyli Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych już 1 marca w Żorac

 • Dodano: 2022-02-07 13:45

Już 1 marca 2022 ruszy w Żorach Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. Choć bieg dla osób dorosłych w naszym mieście nie został zaplanowany to odbędzie się edycja szkolna.

- W tym roku będzie X edycja tego ogólnopolskiego projektu. Z tej okazji pojawiła się możliwość przygotowania i przeprowadzenia biegu dla szkoły. Po trzech latach przerwy postanowiłem skorzystać, z tej nowej możliwości i przygotować bieg dla szkoły, w której mam przyjemność uczyć historii oraz środowiska, które przepojone jest aktywnością biegową – mówi organizator Robert Nowak.

Organizatorem biegu i głównym partnerem fundacji Wolność i Demokracja jest Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Kleszczowie. W organizacji uczestniczyć będą też inni partnerzy jak Placówka Wsparcia Dziennego, Świetlica "Horyzont" w Żorach oraz Rada Rodziców przy ZSP6 Żory.

- Tegoroczna edycja biegu będzie inna, niż te organizowane w latach 2015 - 2018. Po pierwsze przede wszystkim nastawiona jest na udział dzieci i młodzieży, ponieważ dla nich będzie to bieg. Oczywiście nie wyklucza to startu osób dorosłych, które chcą towarzyszyć dzieciom. Po drugie startować będziemy tylko na dystansie 1963 m - biegu pamięci na zupełnie nowej trasie. Zasada jednak pozostaje ta sama będzie to bieg terenowy przebiegający po drogach polnych i leśnych – przekonuje organizator.

Charakter tegorocznego biegu to przede wszystkim wartości edukacyjne i patriotyczne oraz promowanie zdrowego stylu życia. Start w biegu jest BEZPŁATNY i start zaplanowano nad stawem Śmieszek. Wymaga tylko i wyłącznie zgłoszenia się za pomocą specjalnego formularza [LINK]

Bieg odbędzie się na traktach leśnych i polnych znajdujących się przy Lesie Dębina w Żorach. Trasa biegu znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Start biegu zaplanowano na terenie tzw. „polany harcerskiej” przy stawie Śmieszek, a meta na terenie starej piaskowni w lesie przy ul. Targowej 4.

Bieg Wilczym Tropem w Żorach już 1 marca!

Jak wygląda plan biegu „Lalka”?

 • 8.00 – 9.00 - Odbiór numerów startowych w biurze zawodów w ZSP-6 w Żorach
 • 9.15 – 9.45 - Przejście na start biegu nad staw Śmieszek
 • 9.45 – 10.00 - Rozgrzewka
 • 10.00 – 10.30 - Bieg Pamięci na dystansie 1963 m.
 • 10.30 – 11.00 - Przejście z mety biegu do szkoły
 • 11.00 – 12.00 - Podsumowanie biegu
 • 12.00 - ogłoszenie wyników biegu

Limit czasu na pokonanie trasy biegu o długości 1963 metrów to 30 minut.

Celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP, a także popularyzowanie wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. Tym samym jest to poprzez aktywność fizyczną, krzewienie współczesnych patriotycznych zachowań i postaw młodzieży.

Biuro organizacyjne zawodów będzie znajdować się na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Żorach.

Aby wziąć udział w biegu należy przedłożyć badania lekarskie potwierdzające zdolność do udziału w biegu. W przypadku ich braku, uczestnik zobowiązany jest do złożenia podpisu pod oświadczeniem o zdolności do udziału w zawodach na własną odpowiedzialność.

Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w biegu pod warunkiem złożenia podpisu na karcie zgłoszenia przez ich ustawowego opiekuna.

Udział w biegu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Żorach będzie możliwy dla przedszkolaków i uczniów klas I – IV – start w towarzystwie opiekuna, osoby dorosłej, która pobiegnie razem z dzieckiem na trasie, a dla uczniów klas V – VIII samodzielnie bez opiekuna po przedstawieniu podpisanego przez opiekuna prawnego oświadczeniu o zdolności do udziału w zawodach na własną odpowiedzialność.

Uczniowie klas VIII mają również możliwość wziąć udział w biegu jako wsparcie organizacyjne.

Uczestnictwo w biegu będzie możliwe również dla osób spoza szkoły:

 • absolwentów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Żorach
 • mieszkańców Kleszczowa
 • przedstawicieli partnerów organizatora

Każdy uczestnik, który ukończy bieg otrzyma naklejkę Tropem Wilczym, a trzech najlepszych zawodników otrzyma pakiet startowy obejmują medal, butelkę metalową oraz pamiątkową koszulkę X edycji biegu Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również