Duże miasta wojewódzkie są zwykle bardziej atrakcyjnymi rynkami zatrudnienia niż mniejsze ośrodki. Jeśli nie możesz znaleźć pracy w Żorach, zwróć uwagę na oferty z Katowic. Oto branże i stanowiska, na których to właśnie w stolicy regionu czekają na Ciebie zdecydowanie lepsze perspektywy zawodowe.
Komu opłaca się pozostać na rynku pracy w Żorach w 2024 roku?
Dojazd do Katowic z Żor zajmuje około 40 min jazdy samochodem. Dla jednych będzie to na tyle długo, aby nie rozważać podjęcia pracy w stolicy województwa śląskiego. Inni jednak skuszą się na takie dojazdy w zamian za wyższą wypłatę, lepsze warunki zatrudnienia czy bardziej przyszłościowe stanowisko.
Jak wynika z najnowszego badania “Barometru Zawodów” w Żorach w 2024 roku sytuacja na rynku pracy będzie we względnej równowadze. Liczba dostępnych pracowników relatywnie odpowie na zapotrzebowanie firm na kandydatów do pracy. Wyjątkiem okażą się tu tylko pojedyncze profesje — tylko w nich zapotrzebowanie na siłę roboczą będzie wyższe, niż liczba dostępnych pracowników.
Dla wymienionych specjalistów stworzy to atrakcyjne warunki. Będą mogli łatwo znaleźć pracę, przebierać w ofertach i negocjować proponowane im płace czy benefity. W Żorach stosunkowo dobre warunki do zatrudnienia znajdą zwłaszcza:
- fizjoterapeuci i masażyści,
- kierowcy autobusów,
- magazynierzy,
- mechanicy-monterzy maszyn i urządzeń,
- operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych,
- pielęgniarki i położne,
- pracownicy służb mundurowych,
- psycholodzy i psychoterapeuci.
Rynek pracy w Katowicach lepszy dla nauczycieli i pracowników fizycznych
W Katowicach lista zawodów deficytowych na 2024 rok jest znacząco większa, a w dostępnych ofertach pracy (https://www.gowork.pl/praca/katowice;l) już dziś dominują ogłoszenia kierowane również do pracowników oświaty. W Katowicach na zdecydowanie więcej możliwości zatrudnienia mogą liczyć m.in. nauczyciele przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących oraz wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych.
To także dobry czas na rozważenie dojazdów do pracy do Katowic przez wielu fachowców technicznych. W stolicy regionu brakuje:
- betoniarzy i zbrojarzy,
- blacharzy i lakierników samochodowych,
- cieśli i stolarzy budowlanych,
- dekarzy i blacharzy budowlanych,
- elektryków, elektromechaników i elektromonterów,
- mechaników pojazdów samochodowych,
- monterzy instalacji budowlanych,
- monterzy okien i szklarzy,
- murarzy i tynkarzy,
- pracowników robót wykończeniowych w budownictwie,
- robotników budowlanych,
- spawaczy,
- ślusarzy.
W tych branżach znajdziesz pracę w Katowicach
W Katowicach zdecydowanie większą liczbę pracowników przyjmą także firmy z branży transportowej. Tak samo, jak w Żorach poszukuje się tu kierowców autobusów, ale również i kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, listonoszy i kurierów, maszynistów oraz pracowników obsługi ruchu szynowego.
Kandydatów po szkołach zawodowych i branżowych lub chętnych do przyuczenia przyjmie także gastronomia. Swojej szansy mogą tu upatrywać piekarze i cukiernicy. W Katowicach brakuje przedstawicieli białego personelu, ale taka sama sytuacja ma miejsce też i w Żorach.
W stolicy województwa śląskiego znajdziemy jednak więcej ofert dla opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej i ratowników medycznych. Samodzielni księgowi to ostatnia grupa zawodowa, która powinna zwrócić uwagę na oferty pracy z Katowic. Zwłaszcza że tych pracowników dotyczą także liczne ogłoszenia o pracę zdalną lub hybrydową.