Wiadomości z Żor

Szkolenia dla administracji publicznej

  • Dodano: 2021-09-23 06:30, aktualizacja: 2021-09-23 06:44

Administracja publiczna to w Polsce bardzo szeroki sektor składający się z rozmaitych urzędów, organów samorządowych, rządowych i państwowych. Praca w tych jednostkach zwykle nie jest łatwa, szczególnie że wiąże się z coraz to nowymi wymogami i wyzwaniami. Dlatego tak ważne jest podnoszenie kompetencji personelu. Pomagają w tym szkolenia dla administracji publicznej organizowane w całej Polsce, a także online.

Administracja publiczna – obowiązki i wyzwania

Trudno określić wszystkie zadania, jakimi zajmuje się sektor administracji publicznej, ponieważ jest ich bardzo dużo. Poszczególne instytucje działają na rozmaitych płaszczyznach, zajmując się w najogólniejszym ujęciu, pracą na rzecz obywateli, porządku publicznego i realizacji potrzeb społeczności. Obecnie wiąże się to z rosnącymi wymaganiami i koniecznością stałego przystosowywania się do nowych standardów i zmieniających się potrzeb. Współczesna administracja publiczna kładzie coraz większy nacisk na spełnianie oczekiwań społecznych, a jednocześnie musi się mierzyć z licznymi regulacjami i przepisami prawa.

W sprostaniu większości wyzwań stawianych przed tym sektorem pomagają kursy i szkolenia dla administracji publicznej. To niezwykle ważne narzędzie pozwalające stale podnosić kompetencje pracowników i dynamicznie przystosowywać pracę struktur administracyjnych do nowych wymogów oraz standardów. Tematyka kursów jest przystosowywana do rozmaitych wpływających na administrację publiczną czynników. Dzięki temu odpowiadają na aktualne problemy stojące przed pracownikami administracyjnymi.

Czego dotyczą szkolenia dla administracji publicznej?

Ze względu na szeroki zakres obowiązków, jaki wiąże się z pracą w tym sektorze, szkolenia dla administracji publicznej poruszają szereg różnorodnych tematów. Można je podzielić na dwie główne grupy: tzw. szkolenia twarde i miękkie. Szkolenia twarde dotyczą konkretnej wiedzy i umiejętności związanych z wykonywanym zawodem. W przypadku administracji publicznej często związane są z legislacją – zmianami w przepisach, konkretnymi ustawami i konsekwencjami praktycznymi określonych regulacji. Do najpopularniejszych „twardych” szkoleń dla administracji publicznej należą te dotyczące:

  • Kodeksu postępowania administracyjnego – zestawu regulacji determinujących sposób podejmowania wielu działań i prowadzenia spraw administracyjnych;
  • zarządzania finansami publicznymi – zgodnie z aktualnymi przepisami, które zmieniają się dość często;
  • zamówień publicznych – odgrywających coraz ważniejszą rolę w pracy wielu urzędników i wiążących się z koniecznością znajomości procesu postępowania;
  • ochrony środowiska – i najnowszych przepisów związanych z tym tematem, w tym zagadnień związanych z gospodarką odpadami i systemem BDO;
  • ochrony danych osobowych – a w szczególności przepisów wynikających z RODO i ich przestrzegania w związku z przeprowadzanymi czynnościami administracyjnymi;
  • Funduszy Europejskich – zgodnie z najnowszymi celami polityki UE, planami na kolejne lata oraz aktualnymi regulacjami.

Szkolenia dla administracji publicznej to jednak również tzw. miękkie tematy. Dotyczą one uniwersalnych umiejętności, które przydają się w różnych sytuacjach zawodowych i prywatnych. Pozwalają podnosić kompetencje zawodowe poprzez przygotowanie do efektywniejszego wykonywania rozmaitych obowiązków. Kursy tego typu, które mogą się przydać pracownikom administracyjnym to np. te dotyczące:

  • komunikacji interpersonalnej – przydatnej zarówno w pracy w zespołach, jak i podczas obsługi petentów;
  • zarządzania zespołem – niezbędne w szczególności dla kierowników poszczególnych struktur;
  • profesjonalnej obsługi klienta – rodzaj szkolenia dla administracji publicznej przydatnego dla tych pracowników, którzy swojej codziennej pracy stykają się z klientami;
  • zarządzania czasem – przydatne na każdym stanowisku, nie tylko administracyjnym;
  • etykiety biznesowej i savoir-vivre – obie te rzeczy mają coraz większe znaczenie w administracji publicznej.

Wybór jest naprawdę szeroki, a dzięki temu, że szkolenia dla administracji publicznej są organizowane w różnych formach, łatwo znaleźć tę optymalną dla każdego pracownika i zespołu. Obecnie najpopularniejsze jest uczestnictwo online, które zapewnia najwięcej wygody i swobody.

Baza szkoleń online, czyli jak znaleźć szkolenie lub kurs?

Poszukując ciekawych szkoleń i kursów, czy to tych realizowanych zdalnie, przez sieć Internet, czy też tradycyjnych, realizowanych w sali szkoleniowej, nie jesteśmy zdani na konieczność przeglądania setek stron www firm szkoleniowych. Z pomocą przychodzą nam tzw. katalogi szkoleń online czy też bazy szkoleń online. Ich rolą jest ułatwić znalezienie interesującego nas szkolenia, kursu, warsztatu czy seminarium bez potrzeby odwiedzania setek stron internetowych poszczególnych organizatorów. Baza szkoleń i kursów pod jednym adresem gromadzi szkolenia od setek organizatorów i pozwala przeglądać je po temacie, dacie i miejscu realizacji oraz po organizatorach. Dzięki temu znalezienie odpowiedniego szkolenia i kursu jest dużo łatwiejsze, nawet jeśli szukamy oferty lokalnej. Przykładową bazę szkoleń organizowanych na Śląsku znajdziemy pod adresem https://eventis.pl/szkolenia/slaskie. Umożliwia ona sprawdzenie listy nadchodzących szkoleń w Katowicach, Mikołowie, Częstochowie, Bielsku-Białej czy Chorzowie.

Dlaczego warto korzystać z bazy szkoleń? To nie tylko oszczędność czasu, ale też pieniędzy. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że ceny kursów i szkoleń od różnych firm szkoleniowych mogą różnić się nawet o kilkaset procent, pomimo że ich program merytoryczny oraz czas trwania są zbliżone. Rynek szkoleń i kursów w Polsce jest mocno zróżnicowany pod względem cen oferowanych szkoleń, dlatego bez porównania ofert od różnych firm szkoleniowych może się zdarzyć, że przepłacimy za szkolenie lub kurs, na które się zdecydowaliśmy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.