Szałwia omszona to powszechnie dostępna bylina, którą wyróżnia szerokie zastosowanie ozdobne. Swoją popularność zawdzięcza przepięknym strzelistym kwiatom, łatwości w uprawie, a także dostępności wielu odmian. Sprawdź, gdzie ją posadzić i kiedy można ciąć.
Czy szałwia omszona jest rośliną wieloletnią?
Coraz popularniejsza i łatwo dostępna w sprzedaży szałwia omszona, jest rośliną wieloletnią. Między innymi właśnie dlatego jest uwielbiana przez ogrodników i działkowców. Raz posadzona i odpowiednio pielęgnowana może cieszyć swoją obecnością przez długi, długi czas.
Na szczęście bylina ta jest mrozoodporna, więc zimowanie jej nie stanowi najmniejszego problemu. Jeżeli rośnie w ogrodzie już któryś rok z kolei, w zasadzie nie trzeba nic z nią robić. Zdecydowanie większą uwagę trzeba poświęcić młodym roślinom. Te warto zabezpieczyć szczególnie przed silnym mrozem. Można to zrobić, chociażby stosując popularną agrowłókninę albo stroisz. Nawet najmniejsza ochrona szałwii będzie skuteczną i wystarczającą ochroną.
Jakie stanowisko lubi szałwia omszona?
Szałwię omszoną należy sadzić w miejscu nasłonecznionym, ciepłym i zacisznym. Takie warunki pozwolą roślinie przetrwać nawet najmroźniejszą zimę. Najlepsze dla niej będzie podłoże średnio żyzne, wapienne, a do tego umiarkowanie suche. Szałwia omszona lubi, gdy gleba jest wilgotna, ale woda nie może gromadzić się w korzeniach.
Bylina nie toleruje gleby ciężkiej, zwartej, łatwo zaskorupiającej się i podmokłej. Poprawnie wybrane stanowisko spowoduje, że szałwia nie będzie wymagała przesadzania. Warto też dodać, że roślina toleruje półcień, ale w takich warunkach zdecydowanie bardziej rozwiną się jej liście, niż kwiaty. W ten sposób całkiem straci swój urok.
Szałwię omszoną najlepiej sadzić wiosną albo jesienią. Można ją rozmnażać poprzez podział kęp po okresie kwitnienia lub po prostu z nasion. W tym przypadku wysiewu należy dokonać w maju bądź jeszcze wcześniej, w inspekcie, czy pod osłonami.
Cięcie szałwii omszonej
Szałwia lubi silne cięcie. Po przycięciu rośliny już po pierwszym kwitnieniu jeszcze lepiej wzrasta, rozwija nowe pędy i raduje oczy nowymi kwiatostanami. By móc cieszyć się długim okresem kwitnienia byliny, trzeba ją odpowiednio często przycinać, usuwając przekwitłe kwiaty. Kiedy szałwia już całkiem przekwitnie, należy usunąć wszystkie zamierające kwiatostany.
Szałwię warto przycinać nie tylko ze względu na obfitość kwitnienia, ale też z powodów czysto estetycznych. Chodzi o to, że przekwitłe już kwiatostany nie prezentują się najlepiej. Co więcej, szpecą całą roślinę. Przycinana na czas, zawsze będzie wyglądała przepięknie. Warto zatem poświęcać jej chwilę w okresie kwitnienia.
Bez wątpienia szałwia omszona jest rośliną wartą uwagi. Sadząc ją na działce, czy w ogrodzie, można stworzyć świetne tło dla innych roślin. Zależnie od odmiany, jej kwiaty mogą mieć kolor fioletowy, niebieski, fioletowo-niebieski, a nawet biały. Kwiatostany przepięknie prezentują się w towarzystwie wysokich łodyg z bujnymi liśćmi.