Wiadomości z Żor

Ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Pamiętaj o złożeniu deklaracji!

  • Dodano: 2021-07-19 09:30

1 lipca rozpoczął się proces składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, który ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych w naszym kraju. Każdy budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW należy zgłosić, wypełniając odpowiednią deklarację.

Deklarację można złożyć samodzielnie, bez wychodzenia z domu!

Aby to zrobić trzeba posiadać profil zaufany albo podpis elektroniczny. Wystarczy wejść na stronę www.zone.gunb.gov.pl, nacisnąć -> złóż deklarację <- wypełnić ją i wysłać. 

Złożenie deklaracji jest obowiązkowe, jeżeli nasz dom posiada źródło ciepła i spalania paliw zainstalowane przed 1 lipca 2021 r. na złożenie deklaracji mamy 12 miesięcy. Jeżeli źródło ciepła lub spalania paliw zostanie zainstalowane po 1 lipca, deklarację trzeba złożyć w terminie 14 dni.

Jeśli nie masz dostępu do Internetu albo podpisu elektronicznego, to deklarację możesz złożyć w Wydziale Inżynierii Środowiska Urząd Miasta Żory – Rynek 9, pokój 105.

Celem zbierania informacji o budynkach jest stworzenie kompletnej bazy danych, na podstawie której gmina będzie mogła kreować politykę walki ze smogiem. Celem stworzenia centralnej bazy (tj. CEEB – Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) jest poprawa jakości powietrza – likwidacja głównej przyczyny zanieczyszczeń – emisji substancji powodujących smog. Dla obywateli zostaną uruchomione usługi, które przyczynią się do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa, np. zamówienie przeglądu kominiarskiego czy inwentaryzacji budynku. W bazie znajdą się docelowo wszystkie budynki, które posiadają źródło ciepła o mocy nieprzekraczającej 1 MW.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.