Rozliczenie roczne pit obowiązuje wszystkich podatników uzyskujących dochody podlegające opodatkowaniu. Wyznaczone są też ustawowo terminy składania rocznych deklaracji rozliczeniowych.
Przyczyny niezłożenia zeznania w terminie
Zdarza się jednak, że zeznania podatkowe trafiają do urzędów skarbowych po terminie. Przyczyny oczywiście mogą być różne. Czasem zdarzenia losowe, poważna choroba przyczynią się do tego, że podatnik nie może wywiązać się z obowiązku wobec organów skarbowych w wyznaczonym czasie. Niekiedy jest to zwykłe zaniedbanie i niedopatrzenie terminu. Często odkładamy złożenie rocznych deklaracji podatkowych na ostatnią chwilę, co może być przyczyną opóźnienia. Tak może się zdarzyć, gdy nie zdążymy oddać wypełnionych druków do urzędu w ostatnim dniu przed godziną zamknięcia . Możemy też nie znaleźć poczty, która będzie czynna tak długo, jak zakładaliśmy. Wydaje się, że najbezpieczniej jest wykonać rozliczenie roczne pit online. Mamy wtedy najwięcej czasu, bo system e -Deklaracje jest czynny całą dobę. Jeśli jednak zasiądziemy przy komputerze przed północą 30 kwietnia (ewentualnie 31 stycznia lub 2 maja), to nie możemy mieć pewności, że rozliczenie roczne pit uda nam się wysłać w terminie. Jak wiemy, zdarzają się przerwy w działaniu internetu, przesyłanie danych jest niekiedy utrudnione ze względu na przeciążenie serwera, albo musimy poprawić jakiś błąd i zajmie nam to sporo czasu. Wszystko to może mieć wpływ na spóźnione dotarcie naszego zeznania do organu skarbowego.
Konsekwencje złożenia deklaracji po terminie
Warto jest jednak pilnować ustawowych terminów, albowiem niezłożenie formularzy podatkowych na czas skutkuje możliwością nałożenia na podatnika sankcji karnych.
Zgodnie z zapisami w Kodeksie karnym skarbowym podatnik, który nie złoży w terminie organowi podatkowemu deklaracji lub oświadczenia płatnikowi podlega karze grzywny przewidzianej za wykroczenie skarbowe. Zwykle jest to mandat karny.
Warto też zwrócić szczególną uwagę na wysokość kwoty zaległego podatku. Przepisy określają granicę wartości zaległego podatku, po przekroczeniu której podatnik odpowiada już nie za wykroczenie, ale za przestępstwo skarbowe. Granicą tą jest pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia. Do tej wysokości zobowiązania podatnik będzie odpowiadał za wykroczenie skarbowe, powyżej - za przestępstwo skarbowe.
Czynny żal
Oczywiście spóźniony podatnik może starać się uniknąć kary. Najlepszym wyjściem jest złożenie tzw. czynnego żalu. Podatnik ma prawo do złożenia czynnego żalu, czyli zawiadomienia urzędu skarbowy o tym, że popełnił czyn zabroniony składając rozliczenie roczne pit po terminie. Należy szczegółowo opisać okoliczności oraz przyczyny opóźnienia złożenia ustawowego terminu złożenia deklaracji.
Aby czynny żal nie był skuteczny i uchronił podatnika przed karą, podatnik musi dostarczyć zaległą deklarację oraz uregulować niezapłacony podatek.