Wiadomości z Żor

Przed nami Rajd Śląska 2019. Sprawdź program!

  • Dodano: 2019-08-19 08:45, aktualizacja: 2019-08-19 09:06

Największa impreza motorsportowa na Śląsku, czyli Rajd Śląska także w tym roku zagości w naszym mieście!

Tradycyjnie już organizatorzy z Automobilklubu Ziemi Tyskiej przygotowali ciekawe trasy i liczne atrakcje dla kibiców. Najlepsi kierowcy rajdowi ponownie pojawią się na żorskim rynku, gdzie odbędzie się ceremonia nagrodzenia zwycięzców!

Podobnie jak w poprzednim sezonie, także i w tym roku Rajd Śląska będzie rundą trzech cykli

W zawodach zmierzą się uczestnicy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. W 2018 do Rajdu Śląska zgłosiło się aż 125 załóg, a w tym sezonie ten rekord może zostać pobity. To oznacza wyjątkowe, urozmaicone widowisko dla kibiców. Na trasy w województwie śląskim wyjadą zarówno najnowocześniejsze wyczynowe rajdówki, jak i piękne, historyczne samochody rajdowe sprzed lat, takie jak: Porsche 911, Fiat 125 Monte Carlo czy też... Syrena 104. Warto podkreślić, że załogi w historycznych rajdówkach pokonają dokładnie tę samą trasę, co ich koledzy w najnowocześniejszych i najszybszych maszynach.

Tegoroczny Rajd Śląska 2019 jest również elementem obszernego programu obchodów 100-lecia Powstań Śląskich

Z tego powodu zawodnicy ruszą do sportowej rywalizacji z Placu Wolności w Mysłowicach. To właśnie w tym mieście, 100 lat temu miały miejsce wydarzenia, które zapoczątkowały I Powstanie Śląskie - zryw, który zapisał się nie tylko w historii regionu, ale i całego kraju. W latach 1919-21 Ślązacy trzykrotnie sięgali po broń, by walczyć o swoją wolność i wyrwanie się spod niemieckiej władzy. Wynikiem tych trzech powstań było przyznanie Polsce części Śląska. Rajd Śląska to jedna z wielu imprez sportowych i kulturalnych, podczas których uczczona będzie pamięć tych, którzy zdecydowali się na walkę o swoją ojczyznę i o to, by Górny Śląsk znalazł się w granicach państwa polskiego.

Uroczysty start rajdu na Placu Wolności w Mysłowicach zaplanowano na piątek, 6 września o godz. 17:25. Jako pierwsi na rampę startową wjadą uczestnicy mistrzostwa Śląska, następnie zawodnicy z mistrzostw historycznych, a na końcu – załogi walczące w mistrzostwach Polski. Ceremonia startu to świetna okazja, by obejrzeć samochody rajdowe z bliska i poznać kierowców oraz pilotów. Z Mysłowic załogi udadzą się do Mikołowa. Na ulicach tego miasta zostanie rozegrany pierwszy odcinek specjalny Rajdu Śląska. Kolejnym będzie Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich, czyli widowiskowe ściganie tuż przy pięknie oświetlonym Stadionie Śląskim w Chorzowie. Szybkie nawroty wokół beczek, poślizgi dookoła ronda i iskry sypiące się z hamulców, to tylko część wieczornego spektaklu. Legendarny „Kocioł czarownic” ponownie będzie bazą Rajdu Śląska, więc właśnie tu kibice będą mogli z bliska zobaczyć pracę rajdowych mechaników, przygotowujących rajdówki do wyjazdu na trasę.

W sobotę, 7 września rozegra się kluczowy etap rywalizacji w Rajdzie Śląska. Po wyjeździe z Chorzowa zawodników czeka długa pętla, składająca się aż z pięciu odcinków specjalnych – w Kiczycach (11,9 km), Jastrzębiu-Zdroju (10,7 km), Warszowicach (8 km), ponownie w Kiczycach i kończącego pętlę oesu Suszec (10,4 km). Po przerwie na serwis na Stadionie Śląskim zawodnicy ponownie pokonają pięć odcinków specjalnych, jednak w nieco innej kolejności: najpierw Suszec, później Kiczyce, Jastrzębie-Zdrój, Warszowice i znowu Suszec - rozgrywany jako dodatkowo punktowany Power Stage. Łączna długość wszystkich oesów to blisko 110 km. Choć w wielu gminach toczą się prace inwestycyjne, to organizatorzy ułożyli trasę z odcinkami, które zawierają wymagające partie o wysokich walorach sportowych. Harmonogram tegorocznego Rajdu Śląska spodoba się także kibicom, którzy więcej razy będą mogli zobaczyć pędzące rajdówki. Rajd tradycyjnie zakończy meta na rynku w Żorach. Pierwsze załogi pojawią się w naszym mieście w sobotę, 7 września tuż po godzinie 19:00. Najlepsi zawodnicy Rajdu Śląska właśnie w tym miejscu odbiorą pamiątkowe puchary.

W ramach Rajdu Śląska odbędzie także runda mistrzostw Śląska, czyli cyklu rozgrywanego są w oparciu o regulamin rajdów okręgowych – krótszych i mniej wymagających zawodów przeznaczonych dla kierowców mniej doświadczonych lub takich, którzy dysponują mniejszym budżetem. Nie oznacza to jednak, że rywalizacja jest mniej zacięta. Uczestnicy mistrzostw Śląska także dają z siebie wszystko i wyciskają maksimum ze swoich samochodów. Warto zatem obserwować ich walkę na odcinkach specjalnych. Zgodnie z regulaminem cyklu, zawodnicy zgłoszeni do rundy RSMŚl powalczą o zwycięstwo na krótszym dystansie. Łącznie czeka ich 47 km ścigania, na co składają się próby sportowe w Mikołowie i Chorzowie, a także dwukrotnie pokonywane sobotnie oesy Jastrzębie-Zdrój (8 km), Warszowice (8 km) oraz Suszec (5,8 km).

Harmonogram Rajdu Śląska 2019

Piątek, 6 września (2 odcinki specjalne, łącznie 3,4 km):

  • 17:30 – ceremonia startu (Mysłowice, Plac Wolności)
  • 18:10 – OS1: Mikołów (1,9 km)
  • 20:00 – OS2: Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich (1,5 km)

Sobota, 7 września (RSMP i HRSMP: 10 odcinków specjalnych, łącznie 104,3 km / RSMŚl: 6 odcinków specjalnych, łącznie 43,6 km):

  • 6:45 – Serwis A: 15 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
  • 8:25 – OS3: Kiczyce (11,9 km)
  • 9:10 – OS4: Jastrzębie-Zdrój (10,7 km)
  • 9:55 – OS5: Warszowice (8 km)
  • 10:40 – OS6: Kiczyce (11,9 km)
  • 11:40 – OS 7: Suszec (10,4 km)
  • 13:00 – Serwis C: 30 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
  • 14:40 – OS8: Suszec (10,4 km)
  • 15:45 – OS9: Kiczyce (11,9 km)
  • 16:30 – OS10: Jastrzębie-Zdrój (10,7 km)
  • 17:15 – OS11: Warszowice (8 km)
  • 18:15 – OS12: Suszec (Power Stage, 10,4 km)
  • 19:10 – Ceremonia mety (Żory, Rynek)

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory. Zawody są współfinansowane z budżetu Województwa Śląskiego oraz Gminy Miejskiej Żory.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również